Çocuklarda bağışıklık sistemi neden zayıflar? Nasıl güçlenir?

cocuklarda-bagisiklik-sistemini-guclendirme

ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK

Gelişim dönemindeki çocuklarda özellikle bazı dönemlerde bağışıklık sistemi düşük olabilir. Çok küçük çocuklarda diş çıkarma gibi dönemler bunun örneğidir.

Bağışıklık sistemi virüs, bakteri, mantar, parazit ve tümörlere karşı savaşır ve vücudu korur. Vücut savunma sisteminin temel organları kemik iliği, lenf düğümleri ve dalaktır. Bağışıklık sistemini oluşturan hücreler vücutta herhangi bir bölgede yabancı mikroorganizma girişi olduğunda o bölgede yoğunlaşır.

ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN KORUNMASI

Çocuklarda bağışıklık sistemini korumanın en önemli yolu dengeli ve düzenli beslenmedir. Çocuklara çok fazla şekerli gıda yedirmek bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur. Şeker vücut metabolizması yavaşlatır ve bağışıklık sistemine direk etkisi nedeniyle vücut savunması düşer. Bu yüzden çocuklara özellikle hastalığın ve mikropların yoğun olduğu dönemlerde her renkten sebze yedirilmesi gereklidir.

Okul çağındaki çocukların daha fazla hastalık riski taşıdığı bilinmektedir. Kalabalık ortamlarda bir kişinin virüs kapmış olması o ortamdaki herkesi risk altına alır.

Hapşırık ve öksürük ile milyonlarca virüs partikülü havaya yayılır. Havaya yayılan virüs partikülleri normal ortamda ortalama 48 saat yaşayabilir. Bu virüs partikülleri ağız, burun ve göz yolu ile vücuda girer.  Bu noktada en fazla dikkat edilmesi gereken el hijyenidir. Eller genellikle mikrop barındırmaya müsaittir.

Eller yıkanmadan göz, ağız ve burun gibi duyu organlarına temas etmesi durumunda ellerdeki mikroplar kolaylıkla vücuda girebilir. Çocuklarımıza el hijyeni konusunda eğitim vermeli, mikroplar ve hastalıklar hakkında bilgi verilmelidir. Okul çağındaki çocukların çantasına el dezenfekte edici jeller konulabilir ve nasıl kullanması gerektiği konusunda bilgi verilebilir. Böylece ellerden gelen mikroplar büyük ölçüde engellenmiş olur.

ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENİR?

Dengeli beslenmek bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli etkenlerdendir. Özellikle kış aylarında C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi önemlidir. C vitamini, vücudun bağışıklık sistemine direk etki ederek savunmayı güçlendirir.

Yoğurt, içerdiği probiyotikler ile bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili besinlerdendir. Yoğurt tüketiminin artması ile oluşabilecek bağırsak bozuklukları önlenir ve bağışıklık güçlenir. Ancak çocukların en sevdiği meyveli yoğurtler şeker içerdiğinden bağışıklık sistemine faydası olmayabilir. Mümkün olduğunca evde hazırlanan yoğurt ile beslenilmesi daha sağlıklı ve faydalı olur.

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren diğer faktör ise uyku düzenidir. Çocukların yetişkinlere göre daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. Akşam geç yatan ve sabah erken kalkan çocuklarda bağışıklık sistemi zayıflar.

Günlük uyku saatini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Temiz hava bağışıklık sistemini güçlendiren diğer bir faktördür. Çocuklar her zaman mümkün olmasa da arada sırada şehirden uzak ve oksijeni bol olan ormanlık alanlarda vakit geçirmelidir. Vücuda bol oksijen alınması vücut bağışıklık sistemine destek olarak mikropları etkisiz hale getirir.

Gelişim çağındaki çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücudun sağlıklı gelişimi için vücudun bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. A vitamini, C vitamini, B vitaminleri ve E vitamini çocukların gelişimine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Ayrıca çinko ve balık yağı desteği çocuklar için önemlidir.

Son olarak çocuklarda gereksiz ilaç kullanımına bağlı bağışıklık sistemi düşebilir. Özellikle antibiyotikler bağırsaklardaki faydalı bakterileri yok ederek bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur. Doktor muayenesi olmadan gereksiz yere ilaç kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740