Çocuklarda En Sık Karşılaşılan Sorunlar

      

      Sağlıklı bir ruhsal gelişme için ilgi ile sevgi olmazsa olmazdır. Özellikle anne çocuk arasında olan sevgi bağı çocuğun ruhsal gelişimi açısından çok önemlidir. Ancak sevgi ile disiplini dengelemek gerekir. Çocuğa disiplin sağlama açısından ebeveyn sakin ancak kararlı aynı zamanda da normal bir tutum göstermelidir. Sergilenen tutum devamlılık sağlamalı, değişmemelidir. Aksi takdirde disiplin dengelenmezse ve devamlılık sağlanmazsa çocukta “çocuk sorunları” adı verilen sorunlar ortaya çıkabilir.

Çocukluk Çağında Sık Karşılaşılan Sorunlar

İştahsızlık: Aslında çoğu zaman ailenin kendi ölçülerine göre çocuğun iştahsız olduğu tahmin edilir. Ancak kilo alımı, gelişimi normal gözlemlenen birçok çocukta reel bir iştahsızlık durumu söz konusu değildir. Çocuğun kilo alamamasında veya kilo kaybetme durumunda ilgi gösterilmelidir.

Obezite: Ailelerin çocuklar üzerinde olan aşırı koruması, çocuğun özgürlüğünü engellemek, çocuğun aç hissetmesine olanak vermeme ve böylece çocuğun kendi yiyeceği besine karar verememesidir. Kendilerini huzursuz hissettiklerinde daha çok yerler. Toplumsal eleştirilere karşı duyarlı ve endişe içerisinde olup kendini aşağılama duygusu belirgin özellik gösterir.

Pika: Yenilemeyen toprak, saç, kum ve sabun gibi maddelerin yenilmesi ile ilgili davranışsal bozukluktur. İlgisiz, sevgiden mahrum bırakılmış veya terk edilmiş olan çocuklarda daha çok gözlemlenir. Bazı durumlarda çocuklarda çeşitli minerallerin, demir, vitamin vb. eksikliğinde de pika görülebildiği için bu açıdan tetkikler göz ardı edilmemelidir.

Süt Çocuğu ve Oyun Çağındaki Çocuklarda Uyku Sorunları

Çocuklarda en sık denk gelinen davranış bozukluğu arasındadır. Fiziksel, davranışsal veya çevresel faktörler, uykuyu reddetme ve gece aniden uyanma gibi sık rastlanılan sorunlara sebep olur.

Çocuklarda rastlanılan uyku bozukluklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

*Uykunun miktarı ve zamanlanmasında olan bozukluk
*Gündüz süresince aşırı uyku hali
*Uyurken solunumda durmalar
*Sık halde olan gece uyanmaları
*Uyurken yapılan anormal hareketler şeklindedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740