Çocuklarda Havale Belirtileri

Havale nedir?

Havale beyin fonksiyonlarının ve merkezi sinir sisteminin direk olarak etkilendiği geçici olabilen veya kalıcı hasar bırakabilen bir beyin hastalığıdır. Çocuklarda ateşli hastalıklardan dolayı geçirilen havale, genellikle geçici olmaktadır. Tabiki gerekli müdahale yapıldığı zaman tehlike riski azalmaktadır.

Çocuklarda vücut ısısı (ateş) neden yükselir?

Vücut ısısı çoğunlukla virüs kaynaklı hastalıklarda yükselir. Beyindeki vücut ısısını kontrol eden küçük bir doku (hipotalamus) virüslerin vücuda girmesi ile vücut ısısını yükseltir. Nedeni ise virüslerin ısıya dayanıksız olması ve yüksek ısıda etkisiz hale gelmeleridir. Vücuttaki virüsler fazla olduğunda hipotalamus vücut ısısını daha fazla yükseltir. Bu durumda ateş düşürücü ilaçlar ile önlem alınmaya çalışılır. Önlem alınmadığı takdirde düşük olasılıkta olsa havale geçirme riski vardır.

Ateşli hastalıklardan dolayı havale geçirme , günümüzde oldukça azalmıştır. Ateşli hastalıklara zamanında önlem alınması havale geçirme riskini ortadan kaldırır. Virüslü hastalıklarda vücut ısısı havale geçirmek için 40° üzerine çıkması gerekir. 40° altı havale riski düşüktür. Çocuklarda ateşli hastalıktan dolayı havale geçirme yaşı 6. ay ile 6 yaş arasıdır. Çocuklar bu dönemde ateşli hastalıklardan dolayı havale geçirme riski vardır. 6 yaşından büyük çocuklarda ateşli hastalıklardan dolayı havale geçirme olasılığı yoktur. Çünkü beyin tam olarak gelişmiş ve işlevlerini yerine getirebilmektedir.

Ateş nedenli havale belirtileri

Yüksek ateşten dolayı havale geçiren çocuklarda anormal davranışlar belirti gösterebilir. Bu anormal davranışlar;

Saçma şeyler söyleme

Bakışların tek noktaya odaklanması

Hafıza kaybı

Solunumda anormallik

Vücutta sararma

Güçsüzlük

Vücutta katılaşma

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740