Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

 

Giderek yaygınlaşan teknoloji ve internet gibi yeniliklerin zorunluluk haline gelmesi ailelerin evlerinde tablet, telefon ve bilgisayar bulundurmasını da mecburi hale getirmiştir. Ancak bu nokta çocukların teknoloji ve internet ile erken yaşta tanışması ve giderek daha fazla vakit geçirmesi de aileleri endişelendirmektedir. Çocuklarda internet bağımlılığı konusunda tedirgin olan aileler için önemli olan birkaç soru yol haritasını yönlendirmektedir.

  • Çocuğunuz internet ile giderek daha fazla mı ilgileniyor?

 

  • İnternetin azaltılması ya da yasaklanması halinde çocukta huzursuzluk veya kızgınlık mı görünüyor?

 

  • İnternet kullanımını yasaklayamıyor musunuz?

 

Teknolojinin ve İnternetin Fazla Kullanımının Zararları

 

 Çocuklarda internet bağımlılığı çocukların tablet veya telefon başında saatlerce hiç kalkmadan kalmasına neden olurken gerçek dünya ile bağı kopan çocuk farklı bir ruh haline girer. Sosyal ilişkileri bozulan bu tür çocuklarda okulda başarısızlık, dikkat dağınıklığı ve okula uyum gibi konularda ciddi anlamda negatif değişimler de gözlemlenmektedir. Gözlerde bozukluk ve fiziksel bozukluk gibi sağlık sorunlarına neden olan çocuklarda internet bağımlılığı internetteki denetimsiz ortamın içerisine girerek tanımadığı kişilerle iletişim kurması da kolaylaşmaktadır. Bu gibi durumlar da ciddi tehlikeleri çocuğunuza çekerken istenmeyen sonuçlara da neden olabilmektedir.

blank

İnternet Bağımlılığını Nasıl Önleriz? Neler Yapmalıyız?

 

Çocuklarda internet bağımlılığı dikkatli olunması gereken bir konudur. Birden teknolojiyi kısıtlamak veya yasaklamak asla doğru değildir. Çocuğunuz ile daha fazla vakit geçirerek onu çeşitli aktivitelere yönlendirmeniz veya götürmeniz çok daha iyi bir yoldur. Onları oyalamak için asla bu tür araçlara itibar etmeyin ve kullandığı teknolojik cihazı ona belli etmeden inceleyerek iletişim kanallarını ve yazışmalarını takip etmelisiniz. 2 yaşından küçük çocukların asla bu tür cihazları kullanmasına izin vermemelisiniz. Günlük belli bir saat belirleyerek o saatlerde internet kullanımına müsaade etmeniz daha verimli ve daha sağlıklı bir iletişim yolu olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı (1 Yorum)

  1. Artık tüm çocuklar internet bağımlısı oldu çağımızın hastalığı. Nasıl kurtaracağız çocukları internetten zor çünkü her iş onda bitiyor artık hiç bir şey eskisi gibi değil


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740