İştahsız Çoçuklar İçin Yapılması Gerekenler

İştahsız çocuklar

İştahsız çocuklar, anne ve babalar için sorun olmaktadır. Yemek yerken zorlanan ve yemek seçen çocuklar iştahsız çocuklardır. Doğumdan itibaren ilk iki yıl çocukların ileriki yaşlardaki beslenmeleri için çok önemlidir. Çocuklar çoğunlukla tatlı besinleri tercih eder ve arzular. Çocuklara sürekli tatlı besinler vermek ve ağız tadını tatlıya alıştırmak ileriki yaşlarda çocuklarda iştahsızlığa neden olabilir. Bebekleri emziğe alıştırmak için emziğin tatlıya batırılıp verilmesi bebeğin tatlıya alışıp sürekli tatlı besin istemesine neden olur. Çocuklara sürekli olarak tatlı besinler vermek çocuklarda tokluk hissi yaratarak temel gıdalardan uzak tutar. Sürekli çikolata , şekerleme vb. yiyecekleri tüketen çocuklarda iştahsızlık daha fazla görülür. Eğer çocuğunuza çok fazla çikolata vb. ürünler yediriyorsanız çocuğunuzun iştahsız olmasına sebep olursunuz. İştahsız çocuklara kesinlikle ambalajlı gıdalar tükettirmeyin. Şekerli gıdalardan uzak tutun.

Neofobi nedir?

Neofobi annelerin iştahsız çocuklarına karşı önyargılı davranmasıdır. Anneler için önemli bir sorun haline gelebilir. Besinleri reddeden bir çocuk için yeni bir besin hazırlama derdine düşmüştür. Oysaki anneler ve çocuklar için en önemli besin kaynağı olan meyveler çocukları yemek isteğine daha fazla destek olur. Tatlı meyveler kullanılarak ve bunların çocuğun yemesi için çocuğun en sevdiği ve oyun oynadığı kişilerle birlikte yemesi sağlanmalıdır. Meyvelerin reklamını yapmak yani meyve yerken çocuğunuza “çok tatlıymış, çok güzelmiş ” gibi sözlerle çocuğunuza meyvenin nasıl bir besin olduğunu  anlatabilirsiniz.

İştahsız çocuklar için yapılması gerekenler

Eğer çocuğunuz iştahsızsa ona düzenli olarak yemek yedirmeyi deneyin, yada az yemek yiyorsa öğünlerini çoğaltıp yemekleri azaltın.

Tüm aile olarak hep birlikte yemek yiyin. Çocuklar yalnız olarak yemek yemeyi sevmeyebilir.

Tabaklarına az yemek koyun. Tabağında  çok fazla yemek görmesi çocuklar için korkutucu olabilir. Tabağındaki yemek bitince daha az koyun ve onuda bitirmesini sağlayın.

Çok hızlı yemek yedirmeyin. Çok hızlı yemek çocuklara mide bulantısı neden olabilir ve yemekten uzaklaşır.

Yemek seçmemesi için için sevdiği besinlerden değilde sevmediği besinleri sevdiği besinler ile birlikte yemeklere katın. Örnek olarak patates sevmiyorsa patatesi ketçap ile birlikte yedirmeye çalışın.

Çocuklar yemek sofrasına oturmadan önce oyun oynayın ve sonra yemek zamanı diyerek çocukların yemeği bir oyun olarak görmesini sağlayın.

Çocuklar sofraya oturduğunda onlara özel ilgi göstermeyin. Kendi haline bırakın ve onlara yemeğin çok lezzetli olduğunu söyleyin.

Çocuklara yemek yemedikleri için kızmayın. Bu durum çocukların sofradan korkmasına neden olur ve daha çok uzaklaştırır.

Sofrada yemeği görünce yüz buruşturan çocuklar için biraz aç kalmasını sağlayın. Yemeği görünce yüz buluşturan çocuklara kesinlikle abur cubur yedirmeyin.

Yemek aralarında atıştırmaları kaldırın. Yemek alışkanlığı kazanana kadar kesinlikle ara öğün vermeyin.

Yemekten önce süt, meyve suyu ve tatlı içecekler vermeyin.

Temel gıdalar haricinde diğer abur cubur ları ödül olarak kullanmayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740