Çocuklarda Obezitenin Önlenmesi

Çocuklarda obezite

 

Çocukların yanlış beslenme sonucu fazla kilo almaları obeziteye neden olmaktadır. Obezitenin en önemli sebebi düzensiz beslenmedir. Yanlış beslenme sonucu çocukların büyüme hormonları vücutta yağlanma oluşturur. Zamanında önlem alınmazsa kilo alımı artabilir ve obeziteye dönüşür.

 

Çocuklara aşırı şekerli gıdaların gereğinden fazla yedirilmesi anı kilo almaya sebep olabilir. Şekerli gıdalar çocuklara mutluluk hissi vererek bağımlılık yapabilir. Şekerli gıdaların fazla tüketilmesi çocukların düzenli yemek yeme alışkanlığını yok edebilir. Şekerleme ve çikolatalar çocuklarda tokluk hissi yaratarak yemeklerden uzak kalmalarını ve sürekli çikolata yeme istemelerine neden olur.

Obezite nasıl önlenebilir?

Obezitenin önlenmesi için öncelikle düzenli yeme alışkanlığı çocuklara kazandırılmalıdır. Düzenli ve dengeli beslenme obezitenin düşmanıdır. Hazır gıdalardan mümkün olabildiğince uzak durulmalıdır. Kalorisi yüksek olan hazır gıdalar sağlık açısından olumsuz etkilere yol açabilir. Meyve suyu ve meyveli sütler, gazoz ve kola türü içeceklerin içerisinde bol miktarda şeker bulunduğundan bu içeceklere dikkat edilmelidir. Çocuklar daha çok meyve ağırlıklı beslenmelidir. Hazır gıdalar yerine tüketilen meyveler, çocuklar için oldukça faydalı olacaktır.

Çocukların zayıflatıcı ilaç kullanmaları doğru değildir. Zayıflatıcı ilaçların içerisinde çocuk bünyesini olumsuz etkileyecek maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler çocuklarda ciddi sorunlara yol açabilir. Fazla kilolu çocuklar diyetisyen yardımı ile doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılarak zayıflatılması daha uygundur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740