Çocuklarda sünnet ve sünnet sonrası bakım nasıl olmalıdır?

sunnet-sonrasi

ÇOCUKLARDA SÜNNET

Cerrahi bir girişim olan sünnet, bir çok hastalıktan korumaktadır. İnsanlık tarihinin en eski ameliyatı ve şuan da tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır. İslam toplumlarında tüm erkek çocuklara yapılan sünnetin faydaları olduğu için diğer toplumlarda da bir çok aile erkek çocuğunu sünnet ettirmektedir. Sünnet idrar yolu enfeksiyonları ve penis kanseri gibi hastalıkları büyük ölçüde azalmakta olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların yaygınlaşmasını büyük ölçüde önlediğinin farkına varılmıştır. Afrika kıtasında AIDS virüsünün yaygın olması ile birlikte erkekleri sünnet ettirme kararı alınmış ve AIDS virüsünün yaygınlaşması büyük ölçüde engellenmiştir.

SÜNNET VE FAYDALARI

Sünnet penisin baş kısmındaki cilt uzantısının kesilmesi işlemidir. Bu işlem ile penisin baş kısmı açık hale getirilir. Aksi takdirde idrar sonrasında bu cilt uzantısının içeride kalan idrar damlaları kolaylıkla  idrar yolu enfeksiyonu oluşturabilmektedir. Genellikle yenidoğan çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonu, çocuğun  sünnet ettirilmesi ile birlikte sorun ortadan kalkmaktadır.

Sürekli idrar yolu enfeksiyonuna maruz kalmak penis kanseri riskini arttırmaktadır. Sünnet ettirilen çocuklarda penis kanseri riski yok denecek seviyeye kadar düşer.

Sünnet, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaktadır. Özellikle AIDS gibi bulaşıcı ve ölümcül bir hastalığın önüne geçmek için bazı ülkelerde sünnet uygulamasına başlanılmıştır.

SÜNNETLİ DOĞAN BEBEKLER

Doğuştan sünnetli olduğu düşünülen bebekler aslında bir hastalığa sahiplerdir. Anne karnındaki gelişimin penisin baş kısmının gerisinde sonlanması ile oluşan bir hastalıktır. Böyle durumlarda sünnet yapılmaz.

SÜNNET KAÇ YAŞINDA YAPILIR?

Sünnet için bebeğin 3 kilogramın üzerinde olması ve doğumdan itibaren 1 gün geçmiş olması en ideal zamandır. Yara iyileşmesinin en hızlı olduğu dönemdir.

Eski dönemlerde 3-6 yaş arası çocukların sünnet ettirilmemesi gerektiği bilinmekte idi. Ancak genel anestezi uygulanması bu durumu ortadan kaldırmıştır. Genel anestezi sayesinde her yaşta sünnet operasyonu yapılabilmektedir. Ancak kolay iyileşmesi ve enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi için en uygun dönem doğumdan itibaren ilk 3 aydır.

SÜNNET SONRASI BAKIM NASIL YAPILIR?

Sünnet yarasının tam olarak iyileşmesi 3 haftayı bulabilmektedir. Tıbbın ilerlemesi ile birlikte hastanelerde kullanılan özel yöntem ile sünnet sonrasında çok fazla bakıma gerek yoktur. Bir kaç gün ağrı kesici şuruplar içirilebilir. 5 gün boyunca sünnet bölgesine antibiyotik içerikli kremler sürülebilir. Sünnet operasyonundan yaklaşık 24 saat sonra çocuk banyo yaptırılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740