Çoçuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklara tuvalet eğitiminin verilmesi

 

Çocuklarda tuvalet eğitimi oldukça zahmetli ve zor bir dönemdir. Çocuklara tuvalet eğitiminin verilmesi için en az 1 yaşını doldurmuş , yürüyebilir durumda ve sizi anlıyor olması gerekir. Tuvalet eğitimi sırasında çocuklara baskı kurulmaması gerekir.

 

Tuvalet eğitiminin özellikle yaz aylarında verilmesi daha uygundur. Soğuk havalarda çocukların altına kaçırması daha sık görülür. Kış aylarında çocukların daha sık ishal olması eğitimi biraz daha zorlaştıracaktır.

Müzikli ve oyunlu tuvaletler , çocukların tuvalete alışmasını kolaylaştırır. Tuvalet alışkanlığı bir oyun haline getirilerek çocuklara sevdirilmelidir.

Tuvalet eğitiminde erkek çocuklara kız çocuklarında olduğu gibi oturarak çiş yapma eğitimi verilmelidir. Ayakta çiş yapmaya alıştırmak büyük tuvalet konusunda sorun yaşatabilir.

Tuvalet eğitimi esnasında çocukların yataklarına koruyucu alez konulması ve alıştırma külotları kullanılması hijyen açısından önemlidir.

Tuvalet eğitimi esnasında çocuklara rahat elbiseler giydirilmelidir. Çocuklar sizin yardımınız olmadan tuvalet ihtiyacını gidermesi için pantolon tarzı elbiseler yerine rahat elbiseler daha uygun olur.

Çocuklar için boyuna uygun ve seyyar tuvaletler , tuvalet alışkanlığı için oldukça önemlidir. Tuvalet çocuğun göz önünde bulundurulmalıdır. Tuvalet ihtiyacından sonra seyyar tuvaletin temizlenmesi hijyen açısından önemlidir.

Tuvalet eğitiminde sadece gündüz ile başlanması süreci biraz daha uzatacaktır. Gece çocuk her 2 saatte uyandırılmalı ve tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Uygun olan tuvalet eğitimi gece ve gündüz birlikte başlanan tuvalet eğitimidir. Sadece gündüz tuvalet alışkanlığı sağlanıp gece bez bağlanırsa alışma süresi uzayabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740