Çocuklarda tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı?

tuvalettÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Tuvalet eğitimi çocuklar için bir dönüm noktasıdır. Tuvalet eğitimi verilen çocuklar bundan sonraki yaşamlarında kendilerine güvenmesi ve becerilerini daha da geliştirmesi açısından önemlidir. Çocukların yürümesi, konuşması ve kendini ifade edebilmesi ve birde tuvalet eğitimi alarak artık sembiyotik yaşam denilen süreç başlamış olur. Bundan sonraki yaşantıları ve kabiliyetleri çözülmeye başlar.

Çocuklara tuvalet eğitimi genellikle anneler tarafından verilir. Bu dönemde annelere çok iş düşmektedir. Her zamankinden daha fazla enerji sarfetmek gerekmektedir.

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken, mevsimler, zaman, çocuğun belirli dönemleri (diş çıkarma, hastalık vb) göz önünde bulundurularak başlanmalıdır. Tuvalet eğitiminde genellikle yaz ayları tercih edilebilir. Yaz aylarında çocuklara giydirilen giysilerin az olması bir avantajdır. Ayrıca yaz aylarında çocukların mesanesi, kış aylarına göre aktif olmayabilir. Soğuk kış aylarında daha fazla küçük tuvalet ihtiyacı oluşması ile çocuklar her zaman tuvalet ihtiyacını annelerine iletemeyebilir.

tuvalet

TUVALET EĞİTİMİNE NE ZAMAN BAŞLANMALI?

Tuvalet eğitimine en geç kız çocuklarında 2,5 yaşında , erkek çocuklarında ise 3 yaşında başlanmalıdır. Kız çocukları erkek çocuklarına göre daha erken mesane ve bağırsak kaslarını kontrol edebilmeyi öğrenirler.

Tuvalet eğitimine başlanılan bir çocuğun yürüyor olabilmesi gerekir. 1 yaşından itibaren verilebilen tuvalet eğitimi geç yürüyen çocuklarda yürümeye başlamadan verilmemesi gerekir.

Tuvalet eğitimi verilecek çocukların bezleri kontrol edilmeli, eğer çocuğun bezi 3 yada 4 saat kadar kuru kalıyorsa mesane ve bağırsak kaslarını kontrol edebiliyor demektir ve tuvalet eğitimine başlanabilir.

Tuvalet eğitimine başlanacak olan çocuğun kendini ifade edebiliyor olması ve bezine tuvaletini yaparken veya tuvalet ihtiyacı geldiğinde size bir şekilde mimiklerle belli etmeye çalışıyorsa tuvalet eğitimine başlanabilir.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuk öğle uykusundan altı kuru bir şekilde kalkıyor olmalıdır. Öğle uykusuna yatan çocukların altı değiştirilmeli ve uyandığında kontrol edilmelidir.

Tuvalet eğitimine başlarken çocuk ishal olmamalıdır. Tuvalet eğitimi vermek için ishal sendromunun iyileşmesi beklenmelidir.

Tuvalet eğitimi verilecek olan çocuğun giysilerini çıkartabilme kabiliyetine sahip olması gerekir. Genellikle üst giysiler değil, çıkarılması basit olan alt giysileri çıkarması avantaj sağlayacaktır.

Tuvalet eğitimi alacak olan çocuğun psikolojisi ve herşeye olumlu yaklaşması önemlidir. Sürekli ağlayan, herşeye olumsuz yaklaşan ve mutsuz olan çocukların tuvalet eğitimleri uzun sürebilir.

Tuvalet eğitimine başlarken çocuklara kullanabileceği küçük tuvaletler alınmalı ve bu tuvaletin çocuğun ilgisini çekmesi sağlanmalıdır. Çocuk tuvaleti çocuğun gözü önünde bulunmalı ve aklında kalması sağlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740