Çocuklarda üfürüm hastalığı

Üfürüm hastalığı

Üfürüm hastalığı çocukluk dönemlerinde sıklıkla görülür. Üfürüm masum olarak ateşli hastalık sırasında hiçbir neden olmadan gerçekleşebilir. Üfürüm, kalp hastalığına bağlı değildir.

Üfürüm, genellikle 2 ve 8 yaş arası çocuklarda çok sık görülür. Bu yaş arasında çocukların bir çoğu bu hastalığa yakalanır. Bebeklerde ise ilk 6 ayda görülür.

Kalpte bulunan deliklerin, kalp kapakları ve ana damarların oluşan darlıklar nedeniyle kanın normal akışına bağlı olarak ses titreşimlerin göğüs duvarına yansımasıdır. Ailelerin ve doktorların müdahalesinde tanı koymak zorlaşır. Doktor stetoskopla anlayabilir.

Kalp Ve Damar Hastalıklarına Bağlı Üfürüm Hastalığı

Kalp doktoru tarafından çekilecek olan EKG ve ekokardiyografi ile tanı koyulur. Üfürüm, doktor tarafından muayene sırasında kalp sesine ek olarak duyulan, uğultu sesidir. Üfürüm hastalığının çeşitleri bulunur. Kalp ve damar hastalıklarına göre patolojik üfürüm ve sağlıklı çocuklarda görülen masum üfürüm olarak adlandırılır.

Üfürümün Yaşı Olmaz

Üfürüm hastalığı her yaşta olabilir. Yeni doğan bebekler ile 3 ve 4 yaş arası çocuklarda görülebilir. Hastalık tedavi edilmediği takdirde, ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Ateş, kansızlık ve tiroitlerin fazla çalışması nedeniyle, üfürümünde şiddeti artacaktır.

Üfürüm Hastası Olanlar Hayata Küsmesin

Sağlıklı çocuklarda görülen masum üfürüm için, doktorunuz sizi tedavi konusunda bilgilendirecektir. Patolojik nedenlerden dolayı oluşan üfürüm hastalığının altında kalp hastalıkları vardır. Mutlaka tedavi edilmelidir. Bu durumda normal insanlar gibi hareket edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740