Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri

Çocuklarda geç konuşma belirtileri

Çocuklar genelde 2 yaşından sonra tam olarak anlamlı cümle kurma yeteneğine sahip olurlar. Çoğunlukla erkek çocuklar kız çocuklarına göre daha erken konuşmaya başlar. Çocuklarda gelişim problemleri, konuşmasını etkileyebilir. Vücuttaki organların geç gelişmesi konuşma ile ilgili olan organlarında gelişmemesine ve konuşmanın gecikmesine neden olabilir. Bebekler 6. ayına kadar anlamsız şeyler söyleyebilir. 6. aydan sonra “de de” “ba ba” “anne” gibi kelimeleri söylüyor olması gerekir. Bebekler 1 yaşını geçtiğinde sizin söylediğiniz evet ve hayır gibi kelimeleri algılayabilecek duruma gelmeleri gerekir. 2 yaşından sonra ise çocukların soru sorma zamanları gelmiş ve size kısa kısa sorular sormaya başlamış olması gerekir. 3 yaşına doğru çocuklar artık kısa cümleler kurabilmektedir. Böylece konuşma kabiliyetini kazanmış olur. Eğer bebeğinizde bu saydıklarımız geç başlıyor ise gelişme geriliği veya kulak burun boğaz ile ilgili bir problemi olabilir. Çocuklarda az işitme konuşmasını geciktirebilir.

Çocuklarda geç konuşma psikoloji ile alakalı olmayabilir. Çoğunlukla gelişim problemlerinden ve konuşma kabiliyetini sağlayacak olan organların geç gelişmesinden kaynaklanır. Genetik yapı da etkileyebilir. Ailesinde veya yakın akrabalarda konuşma geriliği olan çocuklarda geç konuşma belirtileri görülebilir.

Çocuklar neden geç konuşur?

Çocuklarla geç konuşma nedenlerinden biri konuşmayı sağlayan organların gelişmemesidir. Çoğunlukla anne sütü emmeyen ve iç organlarının gelişiminde gerilik olan çocuklarda görülür. Anne sütü bebeklerin gelişimi için oldukça önemli bir besindir. Bebeklerin gelişimlerinin normal şartlarda ilerleyebilmesi için bebekler anne sütünü yeterli miktarda almalıdır.

Bebeklerin geç konuşmasındaki diğer neden ise geçirilen kulak, burun veya boğaz enfeksiyonlarıdır. Bebeklikte geçirilen bu enfeksiyonlar konuşmayı sağlayan sağlayan organların zayıflamasını ve gelişmesinin normalin altında kalmasına yol açabilir.

Ailesel yatkınlık çocuklarda geç konuşmaya neden olabilir. Atalardan çocuklara ve çocuklarına miras kalan genler bu zamana ve bundan sonraki kuşaklara aktarılır. Aile ve yakın akrabalarda konuşma problemi veya geç konuşma probleminin yaşanması çocukları da etkileyebilir.

Çocukların çok fazla üzerine düşülmesi onların psikolojik baskı yaşamasına neden olur. Bu durum konuşmasını etkileyebilir. Çocuklar belirli yaşlarda bazı becerilerini geliştirebilir. Bu becerilerini erken geliştirmeye çalışırsanız ve çocuğunuzun üzerinde çok fazla baskı uygularsanız ve çocuğunuz sıkılırsa bu onun psikolojisini etkiler. Çocukların psikolojisinin etkilenmesi konuşma becerisinin geç gelişmesine neden olabilir.

Çocuklarda işitme problemleri veya az işitmeleri geç konuşmaya neden olabilir. Çocuklar kelimeleri anne ve babalarından öğrenir. Duymadıklarında konuşma problemi olabilir. Bebeklikte yapılan işitme testi olumlu çıksa da yinede çocuklarınız işitmiyor olabilir.

Prematüre doğan bebeklerde konuşma geriliği görülebilmektedir. Prematüre doğan bebeklerin konuşmayı sağlayan organları daha geç gelişir ve geç konuşmasına neden olur.

Çocukların geç konuşmasındaki diğer neden ise annelerin hamile iken yaşadıkları problemler veya geçirilmiş enfeksiyonlu hastalıklar olabilir. Hamile bayanların psikolojik bir problem veya herhangi bir travma sonucunda oldukça etkilenmeleri bebeklerin gelişiminin geriliğine neden olabilir. Gelişim geriliği konuşma becerisinin geç başlamasına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740