Morina Balığı Karaciğeri Yağı (Cod Liver Oil)

Morina balığı karaciğeri yağı

Morina balığı soğuk denizlerde yaşayan bir balık türüdür. Soğuk ülke insanlarının bu balığı tüketmeleri, soğuktan korunmalarını sağlamaktadır. Özellikle karaciğer yağının omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olduğu bilinmektedir. Bunun yanısıra içerisinde A ve D vitaminleri bulunur. Özellikle kemik sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. İçerisindeki zengin omega 3 yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.

Morina balığı karaciğeri yağının faydaları

İçerisindeki omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA sayesinde kalp ve damarları korur. Damarlarda biriken ve kolestrol seviyesinin yükselmesine neden olan yağlanmayı azaltır. Karaciğer yağlanmasını önleyerek damar tıkanıklığına sebep olan faktörleri azaltır. Damarlardaki sertleşme ve sertleşmeye bağlı beyin kanaması riskini azaltır. Damarların daha esnek ve yumuşak olmasını sağlar. Bu sayede kan akışı rahatlar ve kalp çalışmasını düzenler.

Depresyon ve strese iyi gelir. Stresten kaynaklanan tansiyon yükselmesini azaltır. Beyin damarlarını açarak sinirsel fonksiyonları azaltır. Beyindeki damar tıkanıklıklarını önleyerek hafıza kaybını engeller. Ayrıca damar açıcı özelliği sayesinde beyin ve kafatasındaki damarları açarak saç dökülmesini azaltır. Kılcal damarların tıkanıklığından kaynaklanan saç dökülmesine iyi gelir.

Hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı önler. İleri yaşlarda meydana gelen damar tıkanıklığına bağlı oluşan unutkanlığı azaltır. Hafızayı güçlendirerek odaklanmayı ve dikkati artırır.

İçerisindeki A ve D vitaminleri sayesinde kemik erimesi ve diş çürümesini önler. Kemik yapısını ve kemiklerdeki kalsiyum miktarının korunmasını sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740