Çok Uyumanın Zararları

Çok uyumak

 

Uyku vücut için vazgeçilmezdir. Fakat fazla uyumak insan vücudunun tembel alışması , ruhsal bozukluklar ve kronik hastalıklara neden olabilir. Sağlıklı bir kişinin günde 8 veya 9 saat uyuması normaldir. Günde 12 saate varan uykular fazla uykudur.

Fazla uyku depresyon riskini arttırır. Fazla uyuyan kişilerde dikkat eksikliği , uyuşukluk ve stres gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Fazla uyumanın narkolepsi hastalığından kaynaklı olabileceği araştırılmalıdır. Narkolepsi de vücut uyanmak ile uyanmamak arasında kalır.

Alkollü içecekler ve kullanılan bazı ilaçlar fazla uyku ihtiyacı gerektirebilir. Eğer kişi sürekli olarak alkol alıyorsa alkolün vücuda verdiği zararın dışında uyku problemini de yaratabileceği göz önüne alınmalıdır.

Aşırı uyumak obezite riskini arttırır. Yapılan araştırmalarda çok uyuyan kişilerin yüzde 50 den fazlası obezdir. Aşırı uyumak diyabet riskini arttırır. Sırt ağrıları, depresyon ve sinirlilik hali meydana gelir. Aşırı uyuyan kişilerde sürekli bir uyku hali sürekli uyuma isteği oluşur.

Aşırı uyku uyuyan bayanlarda hamile kalma zorlaşır. Yapılan araştırmalarda tüp bebek için başvuran bayanların yarısından fazlasının aşırı uyku problemi olduğu ortaya çıkmıştır.

Kalp sağlığı için aşırı uyku risk faktörlerindendir. Aşırı uyuyan bir kişinin kalp ritim bozukluğu ve kalp yetmezliği hastalığı oluşabilir.

Yetişkin sağlıklı bir kişinin uyuma süresi 8 saattir. Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alınarak fazla uyuyan kişilerin mutlaka bir doktora başvurmaları gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740