Contractubex jel ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

CONTRAKTUBEX JEL

Contractubex jel farklı nedenlerden dolayı deride oluşan yara veya yanık izlerinin giderilmesinde kullanılır. 120 gramlık tüplerde şeffaf jel formunda kullanıma hazır halde eczanelerde satılmaktadır.

Contractubex jel, içeriğinde bulunan maddeler; %1 allantonin, %0,04 heparin sodyum ve %10 extractum cepae dir.

Allantonin etken maddesi cilt sağlığı için kullanılan kremlerin içerisinde bulunmaktadır. Bu etken maddenin özelliği dokuların onarımını yaparak cildin daha sağlıklı görünmesini sağlamaktır.

Contractubex jel içeriğinde bulunan heparin sodyum, yara yerindeki damarların onarımını yaparak kan dolaşımını rahatlatır. Bu sayede cildin beslenmesini ve onarılmasını destekler.

Contractubex jel içeriğindeki extractum cepae yani soğan özüdür. Soğan özü yara izlerinin giderilmesinde ve cildin elastik yapısının geri kazanmasında etkili bir maddedir.

contractubex-jel

Contractubex jel hangi durumlarda kullanılır?

Yara izleri

Contractubex jel, deri üzerinde oluşan yaraların tedavisinden sonra yara yerine iz giderici olarak sürülür. Özellikle eklem yerlerinde oluşan ve hareket kısıtlılığına neden olan deri bozukluklarının giderilmesinde kullanılır.

Yara izleri için kullanımı; contractubex jel, yara iyileştikten hemen sonra başlanmalıdır. İyileşen deriye günde 3 kez fazla bastırmadan dairesel hareketler ile sürülmelidir.

Yanık

Contractubex jel, yanık olan derinin onarılmasını ve sağlıklı görünüm kazanmasını sağlar. Yanık olan bölgenin iyileşmesinin ardından ciltteki bozukluğun giderilmesi için yanığın iyileşmesinden hemen sonra başlanmalıdır.

Yanık izleri için kullanımı; iyileşen bölgenin görünüm bozukluğunun giderilmesi için günde 3-4 defa hafifçe sürülmelidir. Masaj şeklinde dairesel hareketlerle sürülmelidir.

Ameliyat sonrası

Contractubex jel, ameliyat sonrası oluşan izlerin giderilmesinde kullanılır. Herhangi bir operasyon sonrasında dikiş alındıktan ve yara iyileştikten sonra sürülmeye başlanmalıdır.

Contractubex jel ameliyat izlerine günde 3 defa sürülebilir.

Sivilce izleri

Contractubex jel özellikle yüz bölgesinde oluşan çöküntü şeklinde  sivilce izlerinin giderilmesinde kullanılır. Sivilce iyileştikten sonra sürülmelidir.

Contractubex jel, iyileşen sivilcelerin üzerine günde 3 defa sürülmelidir.

Hareket kısıtlılığı

Contractubex jel, herhangi bir kaza sonrasında deride gerginlikten dolayı oluşan hareket kısıtlılığında kullanılır. Oluşan doku kaybı sonrasında elastik yapısının sağlanmasında kullanılır.

contractubex

Contractubex jel kullanımına ne zaman başlanmalı?

Contractubex jelden en iyi etkiyi alabilmek için yara iyileştikten hemen sonra başlanmalıdır. Yara iyileştikten hemen sonra başlandığında bozuk deriyi onarma olasılığı yüksektir. Contractubex jel eski yara izlerinde de kullanılabilir, ancak taze yara izi gibi etki göstermeyebilir.

Contractubex jel kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

  • Contractubex jel kullandıktan hemen sonra güneşe maruz kalınmamalıdır.
  • Contractubex jel kullanırken deriye çok fazla bastırmadan hafifçe sürülmelidir.
  • Contractubex jeli hamileler ve emziren kadınlar doktor tavsiyesi ile kullanmalıdır.

Contractubex jel yan etkileri

Contractubex jelin herhangi bilinen yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda deride alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

Contractubex jel yara yerine kullanılmadan önce cildin herhangi bir bölümüne çok küçük miktarda sürülmelidir. Eğer sürüldüğü bölgede herhangi bir kızarıklık, kaşıntı ve tahrişe neden olursa doktorunuza veya eczacınıza başvurabilirsiniz.

Contractubex jel ne zaman etki gösterir?

Contractubex jelden yeni kapanmış yaralarda en hızlı etkiyi gösterir. Tam olarak iyileşme sağlanması yaranın durumuna bağlıdır. Tam iyileşme haftalar sürebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740