Crohn Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı, ağız içinden başlayıp anüs çıkışına kadar olan sindirim sisteminin sebebi bilinmeyen etkenlerden dolayı iltihaplanmasıdır. Crohn hastalığının genetik olduğu düşünülmekte ve kişide kalıcı olmaktadır. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ile karıştırılmamalıdır. Ülseratif kolit, hastalığında sadece bağırsaklarda iltihaplanma görülür. Crohn hastalığı ise bağırsak dahil olmak üzere besinlerin girdiği ve çıktığı bölgeye kadar olan tüm sindirim sistemini etkileyebilen bir hastalıktır.

Crohn hastalığının belirtileri nelerdir?

Crohn hastalığı olan kişilerde ilk belirti olarak yorgunluk ve halsizlik görülür. İlerleyen zamanlarda karında şişkinlik, kanlı ishal, karının sağ tarafında ağrı ve iştahsızlık görülür.

Mide bulantısı ve kusma gerçekleşebilir. Kusma esnasında ağızdan kan gelebilir ve şiddetli ağrı oluşabilir.

Bu sayılan şikayetlerin hepsi aynı anda görülmeyebilir. Yaygın olarak görülen belirtiler şişkinlik, ağrı ve kanlı ishaldir.

Crohn hastalığı kontrol altına alınmadığında ve tedavisine geç başlanıldığında vücutta ciddi olumsuz etkiler görülebilir. İltihaptan dolayı bağırsaklarda tıkanıklık, safra kesesi taşı, şiddetli kanama, bağırsak kanseri riskinin artması, ağız içinde damaklarda ve diş etlerinde sürekli iltihaplanma, eklemlerde iltihaplanma ve kemik erimesi görülebilir.

Crohn hastalığının sebepleri nelerdir ?

Crohn hastalığı kişideki özbağışıklık sisteminin neden olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sisteminin sindirim sistemini çevreleyen hücre yapısını yabancı madde olarak görüp savaş açmasıdır. Bunun sonucunda bağırsaklarda iltihaplanma ve iltihaplanmanın verdiği olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Crohn hastalığının diğer sebebi ise genetik yapıya bağlıdır. Ailesinde veya yakın akrabalarında crohn hastalığı bulunan kişiler de görülme ihtimali vardır.

Crohn hastalığı tanısı nasıl konur?

Crohn hastalığı ile ülseratif kolit birbiri ile benzerlik göstermektedir. Doktorlar tarafından ayırt edilmesi oldukça güçtür. Etkileri ve belirtileri hemen hemen aynıdır.

Crohn hastalığı kan tahlili, ultrason, kolonoskopi ve endoskopi ile belirlenip teşhisi konulur.

Crohn hastalığı tedavisi

Crohn hastalığı tedavisi günümüzde çok mümkün değildir.  Ancak crohn atakları geldiğinde azathioprin (imuran) etken maddeli ilaçlar ile bağışıklık sistemi baskılanır. Kortizon tedavisi ile semptomlar biraz olsun rahatlar.

Crohn hastalığı atakları esnasında diyete özen gösterilmelidir. Crohn hastalığı ataklarında vücuda vitamin ve mineral alımı azaldığından ek takviye olarak vitamin özellikle kalsiyum desteği alınmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Crohn Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri (1 Yorum)

  1. Crohn hastalığı inşallah kimsenin başına gelmez. Bu arada harika bilgiler.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740