Çuha Çiçeği (Evening Primrose)

ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞI (EVENİNG PRİMROSE OİL)

Çuha çiçeği, süs bitkisi olarak kullanılan ve yetiştirilen, ortalama 20 cm boylarına farklı renklerde çiçekleri olan bir bitkidir. Onlarca çeşidi bulunmaktadır. Çiçekleri süs bitkisi olarak kullanılsa da , tohumlarından elde edilen yağ insan sağlığı açısından önemli bir yeri vardır. En önemli faydası , bayanlarda adet dönemi sendromları azaltmasıdır. Çuha çiçeği tohumundan elde edilen yağın bunun dışında birçok faydası bulunmaktadır.

Çuha çiçeği yağının faydaları

Bayanların en çok sorun yaşadıkları adet dönemlerinde rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır. Adet döneminin vermiş olduğu olumsuzlukları en aza indirmek için çuha çiçeği yağı kullanılabilir. Adet döneminde hormonel değişiklerden dolayı yaşanan stresi azaltır. Vücudu gevşetir ve bu sayede ağrılar hafifler.

Uyku problemi yaşayanlar için çuha çiçeği tohumu yağı önerilir. Vücudu rahatlatıcı ve gevşetici özelliği sayesinde stresi azaltır , vücudu gevşetir ve uyku verir.

Gerilim tipi baş ağrısı ve migren hastalığı bulunan kişiler , çuha çiçeği tohumunun yağından fayda bulabilir. Sinir sistemi hastalıkları bulunanlar, depresyon, huzursuzluk ve uyku problemi yaşayanlar kullanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740