D Vitamini Nedir?

d-vitamini-nelerde-bulunur

D VİTAMİNİ

Yüzyılımızın hastalığı olan kanserin nedenlerinden biri D vitamini eksikliğidir. D vitamini kalsiyum ve fosfatın vücut tarafından emilmesini sağlayan hayati bir mineraldir. Gıda yoluyla alınabilindiği gibi güneş ışınları yoluyla da alınabilinir. Kalsiyum ve fosfat kemik sağlığı için oldukça önemidir. Özellikle çocuk yaşlarda balık, süt, yumurta, mantar gibi besinlerin bolca tüketilmesi ve güneş ışınlarına kontrollü olarak çıkılması gerekmekte. Eğer D vitamini eksikliği ile çocuk büyür ise  kemik gelişimini tamamlayamaz ve ileride kemik hastalıkları ortaya çıkabilir.

D vitamini ihtiyacı yaştan yaşa fark göstermekle beraber ortalama günlük 10 dakika güneşte durarak asgari seviyede ihtiyacımızı karşılayabiliriz. D vitamini eksikliğinden bir nebze kurtulabiliriz.

Kısa dönemde herhangi bir belirtisi olmayan D vitamini eksikliği uzun dönemde baş terlemesi, kas zayıflığı ve depresyondur. Kendinizi sebepsiz yere mutsuz ve huzursuz hissedersiniz. D vitaminin belirtilerinin yanı sıra uzun dönemde hastalıklara sebep olabilmektedir. D vitamininin neden olduğu diğer hastalıklara değinmek gerekirse; kas ve eklem zayıflığına bağlı rahatsızlıklar, solunum yolları hastalıkları, diyabet ( şeker hastalığı ) , astım hastalığı, kanser olma riski artar, ani depresyon gibi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir.

Birçok hastalığa neden olan D vitamini eksikliğine karşı ne yapabiliriz? Kendimizi ve sevdiklerimizi hastalıklara karşı nasıl koruyacağız? Peynir, süt, tereyağı, yağlı balıklar ( somon, ton, ring, uskumru, pisi gibi balıklar) ,  krema, kahvaltılık gevrekler, mantar tüketilmesi gerekmektedir. Tabiki bu yiyecekleri kontrollü tüketmeliyiz. D vitamini fazlalığı yiyeceklerden ve güneşten alınanı çok nadir hastalıklara neden olsa da ilaç takviyesi ile alınan D vitamini fazlası hastalıklara neden olmaktadır. Takviye olarak aldığınız D vitamini ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız tavsiye edilir. D vitamini fazlalığının nadir belirtileri; kusma, mide bulantısı, güç kaybı, iştah kaybıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740