D Vitamini Nelerde Bulunur?

D VİTAMİNİ

D vitamini vücudumuzun ihtiyacı bakımından çok önemli bir vitamin türüdür. D vitamini öncelikle en sağlıklı ve doğal olarak güneşte bulunur. Güneş ışığında D vitamini bulunmasına karşın, en organik D vitaminidir. Gün ışığında güneşin altında 20-30 dakika bulunmak vücudumuzun günlük D vitamini ihtiyacını fazlası ile karşılayacaktır. D vitamini güneşte de bulunduğu için aynı zamanda “Gün Işığı Vitamini” olarak ta adlandırılmaktadır.

D vitamini vitaminler arasında en önemlisi diyebiliriz, zira D vitamini doğrudan insan iskelet sağlığı ve diğer organlar açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden uzmanlar mutlaka insanların yeterince D vitamini alması gerektiği konusunda uyarıyor. Hastalıklara ve bağışıklık sistemi için önemli olduğunu belirtiyorlar. Tabi fazlası yine zararlı olacaktır. Bilim adamları fazla D vitamini aldığımız durumda vücudumuzda bazı değişikliklere neden olabileceğini ve yan etkilerinin olabileceğini söylüyorlar. Bu yan etkilerden bazıları şunlardır;

– Mide bulantısı
– Kabızlık
– iştahsızlık
– Kilo kaybı
– Güçsüzlük

Fazla D vitamini alımında bunların yanı sıra bazı ciddi durumlara da neden olabilir. Bunlar;

– Akciğerde kalsiyum artışı
– Böbrek taşı oluşumu
– Çeşitli böbrek hastalıkları

D vitaminin diğer vitaminlere göre en önemli özelliği besinlerden hariç güneşte bulunmasıdır. Diğer vitaminler ise sadece besinlerde bulunur.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ 

D vitamini eksikliği bazı hastalıklara neden olabiliyor. Özellikle D vitamini eksikliği en çok kemikleri etkiler. D vitamini özellikle çocuklarda raşitizm denilen kemik eğriliği hastalığına neden olur.  D vitamini hakkında yeterince bilgi verdik. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?

D vitamini içeren besinler maalesef oldukça azdır. Bu yüzden bazı ürünlerde doğrudan üretimde D vitamini takviyesi yapılmaktadır. D vitamini içeren besinler ise şunlardır;

  • Süt ve süt ürünleri
  • Bazı balık türleri
  • Yumurta
  • Patates
  • Mantar

D vitamini açısından zengin besinlerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740