D vitamini

D Vitamininin vücuda faydaları, D vitamini yetersizliği, Günlük D vitamini ihtiyacı, D vitamini hangi besinlerde bulunur?

 

D vitamini özellikler kemik gelişimi ve kemiklerin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi için gereklidir. D vitamini yağda eriyen bir vitamindir ve emilimi için safra salgılarına ihtiyaç vardır.D vitamini kalsiyum ve fosforun vücuda emilmesini sağlar.

 

D vitamini yetmezliğinde ne olur?

D vitamininin en önemli kaynağı olan güneş ışığının az olduğu ülkelerde raşitizm görülür. Raşitizm kemiklerde şekil bozukluğu ve gelişme geriliğidir. Aynı zamanda çocuklarda dişlerin geç çıkması veya eğri çıkması D vitamini eksikliğinin olduğu söylenebilir. Gün ışığından yeterince D vitamini almak için günde en az 30 dakika gün ışığı görmeliyiz. Açık tenli olanlar gün ışığından daha zor D vitamini oluşturduklarından daha uzun süre gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Kapalı giysiler ve pencere camları gün ışığından faydalanmamızı engeller. D vitamini eksikliği olan ileri yaşlardaki özellikle bayanlarda Osteoporoz hastalığı görülebilir. Bu hastalık kemiklerin kalsiyum oranının düşmesi sonucu yumuşaması ve zamanla erimesidir.

D vitamini fazla alındığında neler olur?

D vitamini vücuttan idrar yolu ile atılamadığı için ihtiyaçtan fazla alınması sakıncalıdır. Eklemlerde kireçleme, çocuklarda gelişimde duraklama, böbrek taşı ve kusma gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Günlük D vitamini ihtiyacı ne kadardır?

Günlük D vitamini ihtiyacı 400 ıu (10 mcg)dır. Özellikler bebekler gün ışığından faydalanamadıkları için doğumdan 15 gün sonra ek olarak D vitamini önerilir. Hamile ve emziren bayanlar ek olarak D vitamini alabilirler. Gün ışığından yararlanamayan kişiler ek olarak D vitamini almalıdır.

D vitaminin bulunduğu besinler nelerdir?

D vitamini en çok güneş ışığı, balık yağı ve balık, tereyağ ve yumurta sarısında bulunur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

D vitamini (1 Yorum)

  1. D vitamini son zamanların en moda vitamini oldu. Herkeste D vitamini eksikliği çıkıyor, benim anlamadığım acaba vitamin ölçen makinelermi bozuk yoksa bu kadar insanda D vitamini neden eksik olsun.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740