Damar Sertliği

Damar sertliği nedir?

Damar sertliği,  atardamarların sertleşmesi anlamına gelir. Kalpten çıkan temiz kan, ilk olarak atardamara ve daha sonra kılcal damarlara, oradan da organlara kan yolu ile gerekli maddeler taşınır. Vücuttaki en büyük atardamar aort damarıdır. Kalpten çıkan temiz kanın ilk buluştuğu damardır. Atardamarın yapısı üç bölümden oluşur. Blender içteki bölüm epitel doku, orta kısımda düz kaslar ve en dışta kalan kısım ise esnek yapıya sahiptir. Atardamardaki elastik yapının bozulmasına ve esnekliğini kaybetmesine damar sertliği yani tıp dilinde ateroskleroz denir.

Damar sertliğini nedenleri nelerdir?

Damar sertliği çoğunlukla ileri yaşlarda görülen bir sağlık sorunudur. Vücuttaki elastik yapıyı oluşturan maddenin vücutta azalması ile birlikte damarlar ve diğer organlar bu durumdan etkilenir. Ancak en önemlisi aort damarı sertliğidir. Aort damarının sertleşmesi bazı kalp hastalıklarına, damar yırtılmasına ve vücutta meydana gelebilecek bazı hastalıklara neden olabilir. Aort damarının sertleşmesi kalp krizi riskini artırır.

Damar sertliği nedenlerinden biride kandaki yüksek kolesteroldür. Kandaki kötü kolesterol (ldl) değerinin yüksek olması damar yapısına zarar vererek damar sertliğine neden olmaktadır.

Kandaki iyi kolesetrol ( hdl ) seviyesinin düşük olmasından dolayı damar sertliği oluşabilir. İyi kolesterol seviyesinin yüksek tutulması için balık yağı içilebilir. Balık yağı içerisindeki omega yağ asitleri sayesinde damarları besler ve daha esnek olmasını sağlar. Diğer yağlar ( margarin, hayvansal yağlar, doymuş yağlar) kolestrol seviyesinin yükselmesine neden olur ve damar sertliğine yol açabilir.

Sigara ve kirli hava damar sertliğine neden olur. Sigaranın içerisindeki zararlı maddeler ve akciğerlere çekilen kirli hava damar yapısının bozulmasına ve damar sertliğine neden olmaktadır.

Kandaki şeker seviyesinin yüksekliği damar sertliğine neden olabilmektedir. Diyabetli hastalarda damar sertliği riski daha fazladır.

Damar sertliği belirtileri nelerdir ?

Damar sertliği kişinin kendisi tarafından fark edilemeyebilir. Damar sertliğinin vücudun hangi bölgesinde olduğu da önemlidir. Damar sertliği aort damarında oluştuysa daha ciddi bir problem oluşturabilir. Kalp krizi, ritim bozukluğu, göğüste yanma ve ağrı oluşabilir. Kalp ara ara krize girebilir ve kollarda ve göğüs bölgesinde ağrı ve karıncalanma yapabilir. Beyinde oluşan damar sertliği ise bilinç kaybı, görme bozuklukları, baş ağrısı ve konuşma problemleri olabilir.

Damar sertliği nasıl önlenir?

Damar sertliği oluşmaması için çeşitli önlemler alınabilir. Bu önlemler sağlıklı beslenme ve kötü alışkanlıklardan uzak durma ile alakalıdır. Dengeli ve düzenli beslenen kişilerde damar sertliği riski azalır. Düzenli yapılan egzersizler ve temiz hava vücudun ihtiyacı olduğu gibi damar sertliği başta olmak üzere diğer kalp ve damar hastalıkları önlenebilir. Ayrıca OMEGA 3, OMEGA 6 ve OMEGA 9 yağ asitleri damarları daha sağlıklı hale getirir ve damar sertliği oluşmasını önler.

Damar sertliği tanısı nasıl konur?

Damar sertliği problemi olan kişide belirtiler başladıktan sonra anjiyo ile damar tıkanıklığına bakılır. Damar tıkanıklığı var ise büyük olasılıkla damar sertliği de var demektir. Daha sonra hasta koşu bandına çıkarılır ve kalp grafisi çekilir. Gelişmiş ultrason cihazları ile damar sertliği tanısı konulabilir.

Damar sertliği tedavisi

Damar sertliği tanısı konulan kişilerde ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisi ile sonuç alınamazsa bypass ameliyatı yapılır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740