Defne Yaprağı Yağı Faydaları

DEFNE YAPRAĞI

Kurutulmuş defne yapraklarından farklı yöntemler ile elde edilen defne yaprağı yağının insan sağlığına olumlu yönde faydaları bulunmaktadır. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen defne ağacı kışın yapraklarını dökmez ve her mevsim toplanabilir.

Defne yaprakları eski dönemlerde koruyucu özelliği olduğuna inanıldığı söylenmektedir. Roma döneminde defne yaprağından yapılan tacın güç ve zaferi temsil ettiği bilinmektedir. Ayrıca bahçelerde yetiştirilen defne ağacı yıldırım düşmesinden koruduğuna inanmışlardır.

DEFNE YAPRAĞI YAĞI NASIL ELDE EDİLİR?

Defne yaprağı yağı, defne yapraklarının kurutulmasından sonra çeşitli yöntemler ile elde edilmektedir. Çoğunlukla damıtılma ve kaynatma yöntemi kullanılmaktadır. Evde defne yaprağı yağı elde etmek için, bir kavanozun içerisine kurutulmuş defne yapraklarını doldurup üzerine zeytin yağı ilave edilmelidir. Kavanozun ağzı hava almayacak şekilde kapatılmalıdır. Defne yağının tam olarak oluşması için ortalama 1 ay gibi bir süre geçmesi gerekir. 1 ay sonunda defne yaprağı yağı kullanıma hazır hale gelir.

defne-yapragi-yagi

DEFNE YAPRAĞI YAĞI FAYDALARI

  • Saç dökülmesi

Defne yaprağı yağı saç dökülmesine karşı saçları ve saç derisini güçlendirir. Saç derisinde oluşan kepeklenme problemini azaltır. Defne yaprağı yağı saç diplerine friksiyon yaparak uygulanır. Haftada 1 defa temiz saça uygulayıp, ortalama 30 dakika bekledikten sonra yıkanmalıdır.

  • Boğaz iltihabı

Defne yaprağı yağı, mikrop öldürücü etkisi sayesinde bademcik iltihabı ve ağız yaraları gibi sağlık problemlerinde kullanılabilir. Ağız yaraları için kulak çubuğuna damlatılarak ağızdaki yaralara sürülebilir. Bademcik iltihabı için 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı ilave edilip gargara yapılabilir. Ayrıca soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlarda günde bir kaç damla içilebilir.

defne-yapragi

  • Şeker dengeleyici

Defne yaprağı yağı kandaki şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Defne yaprağı yağı yemeklerde ve salatalarda kullanılabilmektedir. Şeker hastalığı bulunan kişiler hazırlanan salataların içerisine bir miktar ilave edebilirler.

  • Gaz giderici

Defne yaprağı yağı yetişkinlerde meydana gelen hazımsızlık, şişkinlik ve gaz problemlerine karşı kullanılabilir. Sindirim sistemini yumuşatarak kabızlık ve diğer bağırsak probleminin giderilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Defne yaprağı yağı tüm bu etkiler için yemeklerden önce 1 bardak suya 5 damla atılarak içilmelidir.

  • Kas gevşetici

Defne yaprağı yağı yumuşatıcı etkisinden dolayı kas gevşetici özelliğe sahiptir. Kas gevşetici özelliğinden faydalanmak için ağrıyan veya tutulmuş bölgeye masaj şeklinde sürülmelidir. Ya da günde 5 damla bir bardak suya damlatılarak içilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740