Defne’nin Sağlığa Faydaları

Defne Yaprakları

Latince adı: laurus nobilis tir

Kışın yaprak dökmeyen, 5 metreden fazla uzunluğa erişebilen, ilkbaharda çiçek açan, sonbaharda oluşan zeytin şeklinde meyveleri ve oval yaprakları olan bir ağaçtır. Bazı Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde Akdeniz kıyılarında yetişebilen bir ağaçtır.

Eski batıl inançlara göre bahçesinde yetiştirdikleri defne ağacının koruyucu özelliği olduğu ve yıldırımlardan koruduğu söylenilmektedir.

 

Romalı krallar defne yapraklarından kendilerine taç yaptırır ve o tacın kendilerine güç ve zafer kazandırdığına inanırlardı.

Defne nasıl kullanılır?

Meyveleri sonbaharda kurutulur ve sonra bal ile karıştırılarak kullanılabilir. defne yağı meyveler toplandıktan sonra kurutulur, kuruduktan sonra kaynatılır margarin kıvamına geldiğinde defne yağı hazır demektir. defne sabunu defne yağından elde edilmektedir.

Defnenin sağlığa faydaları

  • Defne yapraklarının çiğnendiğinde ağız kokusunu giderici etkisi vardır, sindirim sistemini harekete geçirir, gaz giderici ve iştah açıcı etkisi vardır.
  • Defne meyveleri romatizmal ağrılarda, idrar söktürücü, terletici, mikrop öldürücü, soğuk algınlığından meydana gelen halsizlik ve kırgınlık rahatsızlıklarda kullanılabilir.
  • Hamile olan bayanlarda düşüğe sebebiyet verebileceğinden kullanımı önerilmez.
  • Defne yağı haricen kullanılarda ağrı kesici, saç dökülmesi, arı sokması, zehirli hayvan ısırığı gibi durumlarda kullanılabilir.
  • Saç biti gibi parazitlerde etkilidir; bunun  için akşamdan defne yağı saç diplerine sürülür ve sabahta defne sabunu ile yıkanır.
  • Defne sabunu saç dökülmesi, cilt mantarlarında kullanılabilir.
  • Defne yaprağı banyosu bayanlarda vajinal akıntı, adet dönemi ağrıları ve soğuk algınlığından kaynaklanan vücut ağrılarında etkilidir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740