Demir eksikliği anemisi nedenleri ve belirtileri

Demir eksikliği anemisi

Demir eksikliği anemisi en sık karşılaşılan ve aslında tedavisi en kolay anemi türüdür. Bu anemi türü beslenme ile yeterli demir alınmadığında vücuttaki kısıtlı olarak bulunan demirin tükenmesi sonucu vücutta yeterli demir bulunmaması nedeniyle sağlıklı eritrosit üretiminin aksaması ile oluşur. Çözümü çoğu zaman kolaydır ancak beslenme ile direkt ilişkisi bulunması dolayısıyla, sürekli takip bu hastalıkta çok önemlidir.

Başlıca iki nedenden ortaya çıkar

1-Kan kaybı

Kan kaybı ile kaybedilen eritrositlerin yerine konulması gerekir. Bu demirin kaybından farksızdır. Eritrositler oksijen taşımalarını sağlayan hem yapılarına sahiptir ve bunun üretimi için demir gereklidir. Demir depoları ve beslenme ile alınan demir yetersiz olduğunda ise bu kayıp sağlıklı bir şekilde yerine konulamaz. Bu da kanın oksijen taşıma kapasitesinin azalmasına, bu kapasite belirli bir seviyenin altına düştüğünde ise anemi dediğimiz tablonun oluşmasına neden olur.

Kan kaybı bir çok şekilde gerçekleşebilir ancak kadınlar aylık menstruasyon döngüsü sırasında her ay kan kaybettikleri için anemi gelişimine erkeklere nazaran çok daha yatkındırlar. Özellikle kanamanın her ay olması yetersiz demir alımı ile aneminin kadınlarda daha şiddetli yaşanmasına yol açar.

 

2-Beslenmede yeterli demir alınmaması

 

Demir içeren gıdaları yeterli miktarda tüketmeniz gerekir. En çok demir içeren gıdalar ise hayvansal gıdalardır. Ayrıca içerisine sonradan demir eklenmiş gıdalar da bulunmaktadır. Tabi ki demir takviyeleri de ihtiyacınız olan demiri karşılayabilir. İhtiyacınız olan demiri almazsanız demir eksikliği anemisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Vücudunuzdaki demir depoları belli bir süre buna engel olabilir ancak bu çok uzun sürmez.

Bazı durumlarda ise aldığınız besinlerdeki demirin emilimi konusunda problemler olabilir. Bu metabolik bir durum nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi beslenmenizde demir emilimini engelleyen gıdalar ile de ilgisi olabilir. Barsak ameliyatı sonrası ya da çölyak hastalığına bağlı olarak gelişebileceği gibi antiasit ilaçlar da demir emilimini olumsuz etkilemektedir. Fazla süt tüketiminin de demir emilimini olumsuz etkilediği bilinmektedir.

 

Demir eksikliği anemisinin belirtileri nelerdir?

 

Belirtiler aneminin ağırlığına göre değişebilir. Çoğu zaman ise aneminin şiddeti artmadan halsizlik dışında belirtiler kendisini göstermez. Belirtiler ortaya çıktığında ise bu belirtilerin şiddeti kişinin metabolizmasına bağlıdır.

blank

En belirgin ve sık görülen belirtiler; halsizlik, sık enfeksiyona yakalanma ve iyileşmenin uzun sürmesi ile dirençsizlik, çabuk yorulma, efor gerektiren durumlarda bir anda ortaya çıkan çarpıntı olmaktadır. Bazen hipotansiyon yani tansiyonun beklenenden çok daha düşük olması, soluk ve nabız sayısının normalden daha yüksek olması görülebilir. Dalakta büyüme, dilde şişlik ve yaralar, ağız kenarlarında çatlaklar, tırnakların çabuk kırılması, saç dökülmesi ve yavaş uzaması gibi durumlar görülebilir. Ağır bir anemi tablosunda kişiler ‘pika‘ denilen, toprak gibi yiyecek olmayan maddeleri yeme isteğine kadar varan bir hastalık gösterebilirler. Bu ise çoğu zaman psikolojik bir sorun kabul edilmeyip aneminin tedavisi ile birlikte çoğunlukla ortadan kaybolan bir durumdur.

 

Demir eksikliği anemisinin tedavisi nasıl yapılır?

 

Genellikle bir emilim problemi olmadığı sürece duodenal preparatlar kullanılarak tedavi edilir. Aksi durumlarda ise farklı yollar kullanılabilir. Tedavisi nadir durumlar dışında çabuk sonuç verir. Tedavinin önerildiği kadar sürdürülmesi ve düzenli takibi çok önemlidir.

blank

Ancak tedavinin doktor tarafından yapılması gereklidir. Belirtiler başka problemler nedeniyle de ortaya çıkabileceği için öncelikle tetkiklere ihtiyaç vardır. Çünkü demir takviyelerinin gereksiz kullanılması da zararlı olabilir. Özellikle vücudu demir tutmaya yatkın kişilerde fazla demir alımı sonucunda ‘hemokromatozis’ adı verilen, organlarda demir birikmesine yol açarak ciddi sağlık problemlerine yol açan hastalık ortaya çıkar. Bu nedenle asla kendi tanınızı kendiniz koyup tedavi etmeye çalışmamalı ve işi uzmanlarına bırakmalısınız.

 

Eğer sizde anemi olduğundan şüpheleniyorsanız bir hekime başvurmalısınız.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740