Demir eksikliği kilo aldırır mı?

Demir minerali nedir?

Demir minerali vücudumuzda yeterli miktarda bulunması gereken minerallerin arasında en önemlisidir. Demir mineralinin en önemli faydası kan yapıcı özelliği olmasıdır. Demir minerali eksikliğinde kan hücreleri azalır ve vücutta bazı olumsuzluklar meydana gelmeye başlar.

Demir dışarıdan ilave olarak alındığında (ilaç vb) kabızlık problemine neden olabilir. Kabızlık şikayeti ile birlikte vücuda kilo aldırma gibi olumsuzluk meydana gelebilir. Ancak demir minerali içeren besinlerden yeterli miktarda tüketildiğinde ekstra demir takviyesine gerek kalmayabilir. Ayrıca demir mineralini içeren besinleri tüketmenin yanında birde demir mineralinin vücuda sindirilmesini engelleyen yiyecek ve içecekleri dikkatli tüketmek gerekmektedir.

Vücuda demir alımını etkileyen ve ülkemizde en çok tüketilen içecekler arasında çay bulunmaktadır. Özellikle demli ve aşırı çay tüketen kişilerde demir eksikliği görülme olasılığı artmaktadır.

demir-eksikligi

Demir eksikliği kilo aldırır mı?

Demir eksikliğinde kilo almak mümkündür. Çünkü demir eksikliğinde vücutta yeterli miktarda kan hücresi bulunmaz. Yeterli kan hücresi bulunmadığında vücutta harcanan enerji kilo kaybına neden olmaz. Ayrıca demir eksikliğinden kaynaklanan yorgunluğa bağlı enerji kaybı ve bununla birlikte hareketsiz kalmak kilo vermeyi etkilediği gibi kilo alımına da neden olabilir.

demir-eksikligii

Demir eksikliğinde meydana gelebilecek diğer belirtiler

Demir eksikliğinde meydana gelebilecek önemli olumsuzlukların başında kansızlık gelir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık oluştuğunda vücutta yorgunluk, bağışıklık sisteminde zayıflama ve ellerde ve ayaklarda ısı kaybı meydana gelmesidir.

Demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlıkta konsantrasyon eksikliği belirtiler arasındadır. Ayrıca ruh halinde değişkenlikler ve sinirlilik gibi durumlara rastlanabilir.

Derideki solgunluk demir eksikliğine bağlı anemi yani kansızlıktan meydana gelmektedir.

Demir eksikliğinin en önemli belirtilerinden biriside dilin parçalanmış olmasıdır. Dil üzerinde çizgiler ve kesikler oluşmaya başlar.

Demir eksikliğinden korunmak ve eksikliği gidermek için demir minerali içeren besinleri yeterli miktarda tüketmemiz gereklidir. İşte demir minerali içeren besinlerden bazıları;

  • Kırmızı et
  • Karaciğer
  • Yumurta
  • Lahana
  • Kuru üzüm ve kayısı
  • Fındık
  • Badem
  • Balık
  • Patates

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740