Demir Minerali

Demir’in vücuda faydaları, Demir yetersizliği, Günlük Demir ihtiyacı, Demir hangi besinlerde bulunur?

 

Demir yetişkin insan vücudunda yaklaşık olarak 5 gram bulunur. Vücutta demir bağışıklık sistemini güçlendirme, kan yapımı, çocuklarda gelişim için ve gebelik döneminde bebeğin gelişimi için düzenli alınması gereken mineraldir.

 

 

Vücutta demir eksikliğinde ne olur?

Demir eksikliğinde en çok anemi hastalığı görülür. Bu hastalık kandaki demir oranının düşmesi ile ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri azalır, yorgunluk belirtileri ortaya çıkar. Vücutta oksijen dağılımı azalır. Demir eksikliğine bağlı kırmızı kan hücrelerinin azalması sonucu yorgunluk, solgun ve sararmış cilt, diş etlerinde renk solması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

 

Demirin bulunduğu besinler nelerdir?

Demir en çok et ve et ürünleri, yumurta, sebze, tahılllar, pekmez, kuru meyvelerde bulunur. Bazı yiyecek ve içecekler demir emilimini azaltır. örneğin:çay, süt ürünleri, şalgam suyu ve bol miktarda kalsiyum içeren besinler demir emilimini azaltır. Bu yiyecek ve içeçekler demir mineralinin bulunduğu besinlerden 2 saat öncesi veya 2 saat sonrasında alınmalıdır.

 

Günlük demir ihtiyacı ne kadardır?

Günlük demir ihtiyacı yetişkin erkeklerde 10 mg, yetişkin bayanlarda 15 mg, hamile bayanlarda 30 mg’dır. Bebeklerde demir ihtiyacı kg başına 1 mg’dır.

Gelişme çağındaki bebek ve çocuklara demir içeren besinlerin daha fazla verilmesi gerekir. Özellikle ilk 6. aydan sonra bebeklerde gelişim için önemlidir. Bebeklere ek gıda verilirken demir içeren gıdalar tercih edilmelidir.

 

Vücuttaki demir tahlil oranları:

                         Normal Değer:

7 gün-1 yaş       40-100 mg
2-15 yaş            50-120 mg
15 yaş üstü        erkek 50-175 mg
kadın                40-170 mg

arası olması gerekir. Eğer yaşınıza göre vücudunuzda bu miktarlardan az olması durumunda demir eksikliğine bağlı hastalıklar görünür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740