Demodeks paraziti ve tedavisi

Demodeks paraziti nedir?

Demodeks paraziti, insanların yüz bölgesinde bazıları ciltte bazıları ise cilt altı yağ dokusunda yaşayan küçük canlı mikroorganizmalardır. Bu canlı mikroorganizmalar ileri yaşlarda daha fazla belirgin olurlar. Bazı kişilerde ise hiçbir belirti ve rahatsızlık vermezler Bunun nedeni ise bu canlı mikroorganizmanın ciltteki sayısıdır.

Ergenlik çağında cildin çok fazla yağlı olmasından dolayı uygun yaşam alanları ortaya çıkmaktadır. Bu parazitin hayvanlardan insanlara bulaştığı bilinmektedir. Demodeks paraziti ergenlik çağında sivilcelere neden olabilir. Kıl köklerine yerleşerek burada kaşıntıya ve kızarıklığı neden olabilirler.

Demodeks parazitinin ciltteki ölü tabakalarla beslendiği düşünülmektedir. Bu parazit bazı kişilerin kirpiklerinde ve saçlarında görülmüstür.

Demodeks tedavisi

Demodeks isimli parazitin tedavisi tam olarak mümkün olmayabilir. Demodeks paraziti taşıyan kişiler de yapılan çalışmalarda demodeks paraziti kişinin cildinden temizlenmiş ve birkaç hafta sonra tekrar ortaya çıktığı görülmüştür. Demodeks paraziti tedavisinden daha çok hijyen kurallarına dikkat ederek korunma yollarına gidilebilir. Örneğin havluların ortak kullanılması demodex parazitinin kişiden kişiye bulaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle demodeks paraziti gibi diğer parazitlerinde bulaşabileceği göz önünde bulundurularak  hijyen kurallarına dikkat edilmeli, farklı havlu kullanılmalı ve demodex parazitinin bulaşması önlenmelidir.

Demodex parazitinden korunmak için yapılabilecek diğer bir yöntem ise yüz temizleme jeli, sabun ve peeling gibi ürünlerle cilt en az haftada bir defa temizlenmeli ve ölü hücreler ciltten arındırılmalıdır. Bu sayede cilt, üzerinde yaşayan demodeks parazitlerinden arınmış olur.

Bulaşıcı olan her mikroorganizmadan korunmak için hijyen kurallarına dikkat etmek çok önemlidir. Kullanılan tekstil ürünlerinin sık sık değiştirilmesi ve yıkanması bu akarların bulaşmaması açısından önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740