Depresyon belirtileri nelerdir?

DEPRESYON

Depresyon, kişide mutsuzluk, halsizlik ve umutsuzluk gibi problemler yaşamasına neden olan ruhsal bozukluktur. Depresyon, günlük yaşantıdaki olumsuzluklar nedeniyle bir insanın başına gelebilecek sıkıntılı bir durumdur. Ülkemizde bir çok depresyon hastası tedavi görmektedir. Dünya istatistiklerine göre Dünya üzerinde yaşayan her 50 kişiden 1’i depresyon hastasıdır.

Depresyon durumu kişide davranış bozukluklarına neden olmaktadır. Üzüntü, stres, heyecan ve mutluluk gibi durumlar ile alakası olmayan bir duygu bozukluğudur. Depresyonda olan kişi hiçbir şeyden mutlu olmaz ve böylece umutsuz bir hayat yaşar. Sürekli yalnız kalmak ister ve kalabalık ortamlardan çekinir.

DEPRESYON BELİRTİLERİ

Depresyon belirtileri arasında ilk olarak uyku bozukluğu gelir. Depresyonda olan kişiler günlük ideal uyku saatinden çok az yada çok fazla uyurlar. Günlük ortalama uyku saatinin ideali 8 saattir. Depresyonda olan kişiler bu ortalamanın çok üstünde veya çok altında olabilirler.

Depresyonda olan kişiler sürekli umutsuzluk içerisindedirler. Her olayda umutsuzluğa kapılıp, hiç bir şeyin kendilerinin istediği gibi olmayacağını sanırlar.

depresyon

Depresyonda olan kişiler bazı olaylar karşısında çaresizlik yaşarlar. En ufak bir olay karşısında dahi çaresiz kalabilirler.

Depresyonda olan kişiler sürekli yalnızlık hisseder. Sürekli yalnızlık hisseden depresyon hastaları kalabalık ortamlarda bulunmak istemez ve sürekli yalnız kalmak ister.

Depresyonda olan kişiler hiç bir şeyden mutlu olamazlar. Bu durumda hiç bir şeyin onları mutlu etmeyeceğine inanarak günlük aktivitelerden uzak kalmaya çalışırlar.

Vücut ağrıları depresyon belirtileri arasındadır. Sebepsiz yere oluşan vücudun farklı bölgelerindeki ağrılar depresyon belirtileri olabilir.

depresyon

Depresyonda olan kişilerde anormal kilo artışı veya azalışı görülebilir. Depresyon bir çok kişide iştahını açılmasına neden olurken, bazı depresyon hastalarında iştahını azaldığı görülmüştür.

Depresyonda olan kişilerde huzursuzluk baş gösterir. Günün her saatinde her an geçici de olsa huzurluk yaşarlar.

Depresyon aynı zamanda odaklanma problemi yaşatır. Herhangi bir işe odaklanma yada öğrenme yeteneğini azaltır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740