Depresyondan korunmak için yapılması gerekenler

Depresyondan korunmak

Birçok hastalık gibi ruhsal bir hastalık olan depresyondan da korunma yöntemleri bulunmaktadır. Günümüzün en önemli hastalıklarından biri haline gelen depresyon birçok kişide görülmektedir. Depresyon nedeni tek bir maddeye bağlı kalamaz. Depresyon, uyku düzeninden tutun da beslenme düzeninde ki farklılıklara kadar tetiklenebilir. Bu nedenle kişinin yaşantısı kişiyi depresyona yönlendiren en önemli faktörlerdendir.

Depresyondan ve diğer ruhsal bozukluklardan korunmak için bireysel olarak neler yapabiliriz?

İlk olarak çevremizdeki strese neden olan faktörleri azaltmak veya bu strese neden olan faktörler ile baş edebilmeyi öğrenmek gerekir. Stres ile ne kadar baş edebilirsen depresyona meyillenme o kadar azalır.

Depresyon çocukluktan yaşlılığa kadar hayatımızın her anında bizi bulabilir. Depresyonla mücadele etmek için öncelikle anne ve babalarının bilinçli olmaları ve çocuk gelişimi konusunda yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

Alkol sigara ve benzeri bağımlılık yapan maddelerden uzak durulmalıdır.

Kişinin yaşantısı sürekli olumsuzluklar içerisinde geçebilir ve bu durum kişiyi depresyona sokabilir. Bu nedenle yaşantısı boyunca deprem, taciz veya tecavüz ve aile içerisinde ve aileler arası gerilime maruz kalan aile bireylerinden depresyon riski artmaktadır.

Kişiler arası iletişim bozukluğu depresyon nedenleri arasındadır. Bu nedenle kişileri olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmek gerekir. Kişi kendisinin de bazı davranışlarını gözden geçirmesi gerekmektedir.

Kişi topluma karşı saygılı, küçüklere sevgili yaklaşmalıdır. Kişilerarası ilişkilerde iyi niyetli ve hoşgörülü davranmak depresyon açısından da önemlidir. Hem insan gibi kişinin kendisinin de hata yapabileceğini bilmesi gerekir.

Şehir hayatı, çevre kirliliği, ekonomik bozukluklar, sosyal bozukluklar ve çevreden aldığınız sürekli kötü haberler kişiyi depresyona sürükleyebilir. Bu durumlardan uzak kalmak için en çok vakit geçirdiğiniz evi veya iş yerini zevk alabileceğiniz güzelliklerle donatmanız gerekir.

Kişi düşünce ve duygularını zamanı geldiğinde bir başkasıyla paylaşmalı ve içine atmamalıdır. Üzüntülerini ve sıkıntıları paylaşmak kişiye iyi gelecektir.

Çalışma hayatında veya günlük yaşamda başkalarının takdirini kazanmak, verimli işler yapmak kişiyi tatmin edecek ve depresyon riskini azaltacaktır.

Hayatla en çok zevk alınan faaliyetleri yani hobilerinizi en az haftada bir kez yapabilirsiniz. Örneğin müzik aleti kullanmak, doğada yürüyüş yapmak gibi faaliyetler stresi ve depresyon riskini azaltabilir.

Kişi sevdikleri ile birlikte daha çok vakit geçirmelidir.

Sürekli olarak çalışmak ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yılda en az bir veya iki hafta kişi kendisine vakit ayırarak tatil yapabilir. Farklı yörelerde farklı yüzler ve farklı manzaralar görebilir, bu durum ruh sağlığına iyi gelecektir.

Çaresizliğe kapılmak depresyonun en önemli nedenlerinden biridir. Çaresiz kalmak, bir sorunla karşı çaresizliğe kapılmak yerine sabırla karşılık vermek en doğrusu olacaktır.

En önemli konulardan biri ise depresyondan korunmak için uyku düzenine dikkat etmektir. Mümkünse gündüz yerine gece uyunmalı ve en az günde 6-7 saat uyunmalıdır.

Ruh sağlığının korunmasında beden sağlığı da önemlidir. Birçok kişi hastalıklarından, fiziksel hastalıklarından ya da fiziki yapısından dolayı depresyona girmektedir. Bu durumda  kişinin kendisiyle barışık olması çevresine uyum sağlaması gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740