Dereotu’nun Faydaları

DERE OTU

Durakotu ve Tereotu olarakta bilinir.

Latince adı: Anethum Graveolens

 

Yaklaşık 50 cm yüksekliği olan, bahar aylarında sarı çiçek açan, nemli ve sulak yerleri seven bir bitkidir.

Ülkemizde Marmara ve Ege bölgesinde çoğunlukla yetişir.Eylül ayının sonlarında toplanarak kurutulur. Kurutulmuş meyveleri yemeklerde veya salatalarda tüketilir

    Dere otunun faydaları:  İştah açar, sindirim sistemini çalıştırır, gaz giderici, anne sütü artırıcı faydaları vardır. Anne sütünü artırma için 1 litre kaynatılmış suya 50 gram dereotu atılarak demlenmesi beklenir ve günlük 2-3 bardak içilebilir. Bebeklerde gaz giderici olarak kullanılacaksa bu oran 5 katı kadar düşürülmelidir.

Dereotu hemoroid sorunu yaşayan kişiler için rahatlatıcıdır. 100 gram dereotu 1 litre suda kaynatılarak haricen pansuman yapılabilir. Ya da 50 gram dereotu demleyerek günde 2-3 bardak içilebilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Kullanılması Tehlikeli Olan Bitkiler başlıklı makalemizde bağımlılık, tehlikeli bitkiler ve zehirlenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın