Deve Dikeni (Milk Thistle) Faydaları

MİLK THİSTLE

Deve dikeni (milk thistle) Avrupa ve Amerika kıtasında çoğunlukla yetişen ve silimarin maddesi içeren bir bitkidir. Bu bitki insan sağlığı için özellikle karaciğeri toksinlerden temizlemek için kullanılır. Antioksidan özelliği sayesinde karaciğerde bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasında kullanılır. Alkol, sürekli ilaç kullanımı ve sağlıksız besinler karaciğerde toksinlerin birikmesine neden olmaktadır. Kana karışan toksinler karaciğer yardımı ile kandan temizlenir ve karaciğerde bloke edilir. Zamanla karaciğerin zayıflaması ile toksinler açığa çıkar ve hücrelere zarar verebilir. Deve dikeni ekstresi sayesinde karaciğerde bulunan toksinler bloke edilerek vücuttan atılır.

Deve dikeni ekstresinin vücuda faydaları

Karaciğer koruyucu: Deve dikeni , karaciğeri koruyucu özelliğe sahiptir. Karaciğerde biriken zararlı toksinlerin hücrelere zarar vermesini önler. Aşırı alkol kullanımında karaciğer tahribatı oluşabilir. Deve dikeni karaciğerin zarar görmesini engelleyerek fonksiyonlarını artırır. Sürekli ilaç kullanımından kaynaklanan karaciğer tahribatını önler.

Antioksidan: Deve dikeninin antioksidan özelliği bulunmaktadır. Karaciğer hücrelerinin zarar görmesini engeller ve hücreleri yeniler. Farklı ülkelerde yapılan araştırmalar, deve dikeni bitkisinin karaciğeri yenilediği ortaya çıkmıştır. Karaciğeri tahrip olmuş kişilerin deve dikeni ekstresi kullanımdan sonra karaciğerinde ciddi iyileşmeler meydana geldiği tespit edilmiştir.

Sivilce: Karaciğerdeki toksinlerin birikmesi sonucunda, vücut bu zararlı toksinleri dışarı atmak için deriyi kullanır. Zararlı toksinler derideki gözeneklerin kapalı olması nedeniyle gözeneklerin içinde kalır ve burada sivilce oluşturur. Deve dikeni ekstresi kullanımı karaciğerdeki zararlı toksinleri bloke edip dışarı atarak sivilce oluşumunu büyük ölçüde önlemiş olur.

Hepatit: Karaciğer hastalığı olan hepatit, karaciğerde ciddi hasarlara neden olmaktadır. Buna karaciğerde biriken zararlı toksinlerde eklenince karaciğerin daha ciddi hastalılara yakalanması söz konusu olabilir. Hepatit hastalığı karaciğer sirozuna dönüşebilir. Deve dikeni sayesinde hepatit hastalığının ilerlemesi önlenir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740