Dil Temizliği ve Ağız Kokusunun Önlenmesi

Dil temizliğinin önemi

Dil, yapısı nedeniyle ağız içinde oldukça fazla bakteri barındıran organımızdır. Paslı dil ağız kokusunun  en büyük sebepleri arasındadır. Ağız kokusuna sebebiyet veren etkenler arasında % 70 ini paslı dil oluşturmaktadır. Gün içinde tüketilen besinler , kahve, çay ve sigara gibi etkenler dilin üzerinde tabaka oluşturur ve bakterilerin yaşaması için uygun bir ortam hazırlar. Dil pası altında çoğalan bakteriler ağızda ve dilde acı bir tat oluşturur ve kokuya sebebiyet verir. Bu yüzden dil temizliği en az günde bir defa yapılmalıdır.

Dil temizliği neden önemli ?

Dil temizliği ferah bir nefes ve karşınızdaki kişiye rahatsızlık vermemek için önemlidir. Ağız kokusunu kendiniz hissettiğinizde bu sizi olumsuz etkiler. Ağız kokunuz ferah olduğunda kendinize güven gelir ve rahatça hareket edebilirsiniz. Dil temizliğinin bir başka önemli ise ağız içinden bakterileri uzak tutmaktır. Dilde biriken bakteriler zamanla diş yapısına zarar vererek çürüklere yol açabilir.

Dil temizliği nasıl yapılır?

Dil temizliği dişler fırçaladıktan sonra diş fırçasının arka tarafında dil temizleme aparatı varsa dilinizi diş fırçasının arka tarafıyla temizleyebilirsiniz. Arka tarafında dil temizleme aparatı yoksa fırça kısmıyla da dilinizi temizleyebilirsiniz.

Özel dil temizleme aparatı dil temizliğinde size yardımcı olacaktır. Dil temizleme aparatları daha pratik ve kolaydır. Yapısı dil temizliği için tasarlanmış olup dilinizin en arka tarafını dahi temizleyebilirsiniz. Dil temizleme aparatı kullanırken dilinizi çıkarabildiğiniz kadar dışarı çıkarın. Dil temizleme aparatı ile dilinizi ileri geri yönde temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken diş macunu kullanabilirsiniz. Özellikle naneli diş macunları nefesinizi oldukça ferahlatacaktır.

Dil temizleme yöntemlerinden diğeri ise antiseptik gargara kullanımıdır. Dişler fırçaladıktan sonra antiseptik gargara ile ağız içi temizlenebilir. Antiseptik gargaralar ağız içindeki ve dildeki bakterileri etkisiz hale getirerek kökü oluşmasını ve ağızda kötü tat oluşmasını engeller.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740