Diş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Diş Ağrısı 

 

Diş ağrısı çoğunlukla diş çürüklerinin yol açtığı şiddetli olabilen bir ağrıdır. Diş çürükleri bakteri barındırdığından vücut bu bakterilere karşı iltihap oluşturmaktadır. Diş kökü ve diş etinde oluşan bu iltihap şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Çürük olmayan dişlerde ağrı yapa bilmektedir. Bunun nedeni gene bakterilerdir. Bakteriler diş kökünde yoğunlaşarak vücut bağışıklık sisteminin bakterilere karşı iltihap oluşturması ağrıyıda beraberinde getirir.

Dişlerdeki aşırı ağrı kolay kolay geçmemektedir. Ağrı kesici ilaçların yardımı ile biraz olsun rahatlama sağlanır. Diş ağrım geçmedi diye aynı anda birden fazla ağrı kesici içmek doğru değildir. Bütün kutuyu da içseniz sonuç aynıdır. Sadece midenize ve karaciğerinize zarar vermiş olursunuz.

Dişlerde çürük varsa ağrı oluşmaması için en kısa zamanda temizletilmelidir. Çürük olan sağlıksız dişlerin bakteri yuvası haline gelmesi kaçınılmazdır. Bu bakteriler sık sık iltihap oluşturacak ve ağrıya neden olacaktır. Dişlerinizi kaybetmemek ve ağrıyı önlemek için çürükleri temizletip tedavisi yapılmalıdır. Çürükler ilerlediği takdirde dişleri kullanılamaz hale getirmektedir. Hatta diş kökünün dahi çürümesine dahi neden olabilmektedir.

Diş ağrısına bitkisel çözümler çok fayda göstermemektedir. Diş ağrısının tedavisi tıbbi yöntemlerle giderilir. Kullanılan bazı bitkisel ürünler çok etkili olmamakla beraber geçici çözümlerdir. Diş ağrısını tamamen yok etmek için tıbbi yöntemler kullanılır. Dişlerdeki bakteri plağını temizlemek bakterilerin yaşam alanlarını yok etmek demektir. Dişlerin bakteri plağını temizlemek dişlerin mine tabakasına zarar verdiğinden çok fazla temizleme yapılması önerilmemektedir. Ancak bakteri plağı oluşan dişlerde bir defaya mahsus temizletmek diş ağrılarının önlenmesinde etkili olacaktır. Dişlerin her gün hatta günde iki kez fırçalanması ağızda bakterilerin çoğalmasını engeller. Bakterilerin yol açtığı ağrılardan büyük ölçüde kurtulmuş olunur.

Diş ağrısının tedavisi için antibiyo
tik kullanımı gereklidir. Yanında anlık rahatlama için ağrı kesici ilaçlar ve antiseptik gargara kullanılabilir. Antiseptik gargaralar ağız içi bakterileri temizleyerek rahatlama sağlar. Kesinlikle dişin üzerine ilaç koymak gibi bir yanlışa mahal verilmemelidir. Bu tür uygulamalar diş etine zarar verebilir. Ağrıyan dişin üzerine alkol veya kolonya gibi ürünler koymak damak yapısını ve diş etlerini tahriş edebilir.

Diş tedavisi için en kısa zamanda bir diş doktoruna başvurulup gereken tedaviye başlanmalıdır.

 

 

diss

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740