Diş Çürüklerinin Nedenleri

Dişler Neden Çürür?

 

Dişlerdeki çürüklerin nedenleri çoğunlukla şekerli gıdaların fazla tüketimi ve diş temizliğinin yeterince yapılmamasından kaynaklanır. Vücuttaki flor eksikliği diş  çürümesine neden olan faktörler arasındadır. Diş aralarına kaçan yemek artıkları zamanla çürüyerek dişlerinde çürümesine neden olur. Dişler düzenli olarak fırçalanır ve bakımı yapılırsa daha sağlıklı olur. Sağlıklı dişlere mikroplar zarar veremez. Diş çürükleri dişlerin yapısını bozan , dişleri eriten ve mikrop yuvası haline getiren bir sorundur. Çürüyen dişlerin yerine bir daha yenisi çıkamayacağı için diş temizliği ve hassasiyetini sağlamamız gerekir.

 

Ağız içindeki bakteriler karbonhidratlar sayesinde dişlerin daha yapışkan olup besinlerin dişlere yapışmasını sağlarlar. Dişlere yapışan besinler sayesinde beslenerek zamanla dış çürüklerine neden olurlar. Dişlere oluşturdukları bu saydam tabakaya plak denir. Bakteriler plak üzerinde daha rahat bir şekilde tutunabilirler.

Dişlerinizde çürük oluştuğunu hissettiginiz anda hemen bir diş doktoruna basvurunuz. Dişlerdeki çürüme ne kadar erken temizlenirse dişler için yapılan işlemler daha kolay olur ve daha rahat tedavi olursunuz. Diş çürümesi daha büyük boyutlara geldiğinde yapılan tedavi daha uzun olabilir.

Erken tedavi diğer hastalıklarda olduğu gibi dişlerdede önemlidir. Diş çürükleri diş tamamen çürümeden temizlenir ve dolgusu yapılırsa dişi kurtarmış olursunuz. Geç kalındığı takdirde diş kullanılamayacak hale gelirse çekilmekten başka çare yoktur. Kanal tedavi yöntemi ile bazı dişler çekilmekten kurtulur.

Dişlerin daha sağlıklı ve güçlü olması için flor önemlidir. Flor içtiğimiz sularda yeterince bulunur ancak gün içinde yeterince su içmeyen kişiler eksik flor almış olur ve diş çürükleri oluşabilir.dis

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740