Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesi nedir?

Diş eti çekilmesi, diş etlerinin diş yapısından çekilmesidir. Sağlıklı diş etleri dişlere tamamen tutunan ve diş ile diş eti arasında boşluk olmayanıdır. Diş ve diş eti arasında boşluk oluştuğunda bakteriler burada diş taşı oluşturur. Diş taşı oluşması halinde dişetleri dişlere tutunamaz ve zamanla çekilme olur.

Diş etleri çekildiğinde diş bakımı daha zahmetli olacaktır. Dişlerin arasındaki boşluklar diş etleri çekildiğinde daha belirgin olur. Diş fırçalama eylemi ile dişlerin arasında kalan boşluk kısım tam olarak temizlenmeyebilir. Bu nedenle arayüz fırçaları ile dişlerinizin arasını fırçalamanız gerekir. Aksi halde bakteriler dişlerinizi daha kolay çürütebilir ve dişlerinizi kaybedersiniz.

Diş eti çekilmesinin nedenleri

Dişler günlük olarak doğru fırçalama tekniğiyle fırçalanmadığı takdirde diş yapısında bakteriler tarafından plak oluşturulur. Bu plaklar bakterilerin yaşaması için uygun ortamlardır. Diş plağı zamanla diş taşlarını oluşturur. Diş taşları ise diş eti çekilmesini meydana getirir.

Diş eti çekilmesinden korunmak

Diş eti çekilmesinden korunmak için birinci yöntem dişleri doğru şekilde fırçalamaktır. Doğru tekniklerle dişleri fırçalamak dişlerin arasında kalan bakteri ve yiyecek artıklarının temizlenmesini sağlar. Bu sayede diş eti çekilmesi büyük ölçüde önlenmiş olur.

Diş eti çekilmesini önlemek için  size uygun olan diş macunu ve diş fırçası kullanmanız tavsiye edilir. Diş macunu diş etleri yapısını besleyen ve koruyan türden olmalıdır. Diş macunu ise diş etlerinizin hassasiyetine göre tercih edilmelidir. Diş eti kanaması ve diş eti hassasiyeti olanlar daha yumuşak fırça, diş eti hassasiyeti bulunmayanlar ise orta düzey fırça kullanabilir. Çok sert diş fırçaları tercih edilmemelidir. Özellikle dişlerdeki kahve ve sigara lekelerini gidermek için kullanılan sert fırçalar diş etlerine zarar verir ve diş eti çekilmesi oluşabilir.

Diş eti çekilmesi tedavisi

Diş eti çekilmesinin tedavisi hastanelerde cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Hasta açısından kolay olmayan bir süreçtir.

Diğer yöntem ise diş etlerinizin diş taşları ve bakteri plağından arındırılması ve zamanla diş etlerinizin yerini almasını sağlamaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740