Diş Eti Kanaması Nedenleri

Diş eti kanaması

Diş etleri dişlerin ve diş köklerinin etrafını saran bir yapıdır. Sağlıklı diş etleri açık pembe renkli olmalıdır. Sağlıklı diş etlerinin dişler ile arasında arasında boşluk olmamalı, diş yapısını sıkıca sarmalıdır. Diş etlerinin yeterince sağlıklı olmaması diş eti kanamasına neden olur. Diş eti kanaması hassaslaşan diş etlerinde meydana gelir. Diş eti hassasiyetini oluşturan bazı sebepler vardır.

Diş eti kanamasının nedenleri

  • Bakteriler

Bakteriler dişlerde ve diş etlerinde hassasiyet oluşturur. Bakterilerin ağızda çoğalması diş etlerinde hassasiyet, dişlerde çürümeye neden olur.

  • Uzun süre diş fırçalamamak

Dişler uzun bir aradan sonra sert fırça ile fırçalandığında kanama oluşması kaçınılmazdır. Diş macunu içeriğinde bulunan ve diş etleri ve dişler için gerekli olan flörür eksikliğinde diş etlerinde hassasiyet oluşabilir.

  • Sert diş fırçası

Diş eti hassasiyeti oluşan kişilerin sert diş fırçası kullanması halinde diş etlerinde kanama oluşur. Dişlerdeki lekeleri çıkarmak için tercih edilen diş fırçaları diş eti kanamasına neden oluyorsa daha yumuşak bir fırça ile dişler fırçalanmalıdır.

  • Diş taşları

Diş ve diş eti arasında oluşan diş taşları ve diş plağı diş fırçalama esnasında diş etlerinin kanamasına neden olurlar. Diş etlerinin diş taşlarına sürtünmesi ile diş etleri tahriş olur ve diş eti kanaması oluşur. Diş taşlarından dolayı diş eti kanaması oluşuyor ise diş taşlarının temizlenmesi gerekir. Diş taşları diş eti kanamasının yanı sıra diş eti çekilmesinin de nedenlerindendir.

  • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı

Kan sulandırıcı ilaç kullanımı kanın daha akıcı ve daha sıvı olmasını sağlar. Bu nedenle diş etlerinde kanama oluşma riskini arttırır. Diş etlerindeki en ufak bir tahriş diş etlerinin kanamasına neden olur. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin yumuşak diş fırçası tercih etmesi gerekir.

Diş eti kanaması için alınacak önlemler

Diş etlerini daha sağlıklı olması için dişlerin günlük olarak fırçalanması ve fırçalama esnasında diş etlerini tahriş edecek etkenlerden kaçınılması gerekir. Çok sert diş fırçası tercih edilmemelidir. Diş taşı ve diş plağı varsa temizlenmelidir. Ağız bakımına özen gösterilmeli ve ağızda bakteri oluşumunu artıracak etkenlerden kaçınılmalıdır. Diş aralarını temizlemek için diş ara fırçası veya diş ipi kullanılmalıdır. Ağız içi sürekli nemli tutulmalıdır. Ağız için nemli olmadığında diş etleri kuruluktan dolayı tahriş olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740