Diş Fırçası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş fırçası alırken nelere dikkat edilmeli?

 

Sağlıklı dişler için diş fırçalamak önemli bir bakımdır. Dişleri doğru fırçalamak önemli bir ayrıntıdır. Bununla beraber diş fırçasının diş yapınıza ve diş eti hassasiyetine göre seçmeniz daha faydalı olacaktır. Pahalı diş fırçaları dişleriniz için uygun olduğu anlamına gelmez. Diş fırçası alırken dişleriniz için uygun olması önemlidir.

Sert diş fırçası : sert fırçalar dişlerdeki lekeleri ve plak oluşumlarını temizlemekte daha iyidir. Ancak diş eti hassasiyeti olan kişilerin sert diş fırçası kullanmaları doğru değildir.

Orta sert diş fırçası : orta sert diş fırçası yetişkin bir insan için en uygun olanıdır. Orta sert fırçalar diş etine ve diş minesine zarar vermeden temizler.

Yumuşak diş fırçası : yumuşak diş fırçaları diş eti kanaması ve diş eti çekilmesi gibi problemlerde daha uygundur. Yumuşak diş fırçaları dişlerdeki lekeleri çıkarmak için etkisiz kalabilir. Ancak diş eti rahatsızlığı olan kişilerin yumuşak diş fırçası kullanması önerilir.

Ortodontik diş fırçası : ortodontik diş fırçası en yumuşak olanıdır. Diş teli tedavisi görenler ve diş etlerinde aşırı hassasiyet olanlar kullanır.

Pilli diş fırçası: diş fırçalarken belirli yöntemler vardır. Ancak şarjlı ve pilli diş fırçaları döner başlıklı olduğundan diş fırçalama tekniğine uygun değildir. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için kullanılabilir.

Diş fırçası kullanım ömrü ne kadardır:

Diş fırçası kullanım ömrü en fazla 3 aydır. Diş fırçası zamanla bünyesinde bakteri barındırmaya başlar ve bu bakteriler ağız içine tekrar döner. Bu yüzden diş fırçası en fazla 3 ay sonra değiştirilmelidir. Diş fırçası çok fazla kullanılmamış olsa bile ilk kullanımdan itibaren 3 ay sonra değiştirilmelidir.

Diş fırçasını kullanırken fazla bastırmak diş fırçasının kıllarının eğrilmesine neden olur. Diş fırçasının kılları eğildiğinde işlevi bozulur ve diş temizliği çok iyi yapılamaz. Kılları eğilen diş fırçalarını değiştirmek daha sağlıklı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740