Dış Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik 

Dış gebelik , döllenmiş yumurtanın rahim içinde olması gereken yerde değilde , fallop tüpünde yani yumurtalık kanalında oluşmasıdır. Çoğunlukla yumurtalık kanalında görülen dış gebelik rahim içinde farklı bölgelerde de görülebilir. Dış gebeliğin saptanması için hamile kaldığını öğrenen bayanların derhal kadın doğum uzmanına görünmesi gereklidir. Aksi halde dış gebelik ciddi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Döllenmiş yumurtanın yanlış yerde bulunması ve burada büyümesi diğer organları etkileyerek hasar görmelerine neden olur. Zamanında önlenmeyen dış gebelik 3. ayindan sonra anne ölümlerine sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı oluşan dış gebelik en kısa zamanda sonlandırılmalıdır.

 

Dış gebelikle normal gebeliğin birbirinden ayırt edilmesi pek mümkün değildir. Sadece doktorlar tarafından ultrason cihazları ile ayırt edilir. Dış gebelikte normal gebeliğin belirtileri aynıdır. Mide bulantısı , kasıklarda ağrı , memede hassasiyet , adet gecikmesi ve tansiyon düşmesi gibi belirtiler gösterir.

Dış gebeliğin nedenleri 

Yumurtalık kanalının tıkalı olması dış gebeliğin en büyük nedenlerinden biridir. Önceden yaşanmış yumurtalık veya rahim enfeksiyonları dış gebeliğe neden olabilir. Fallop tüplerindeki yapı bozukluğu dış gebeliğin nedenidir. 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740