Diş ipi ne zaman ve Ne sıklıkla kullanılır?

dis-ipi-kullanimi

Diş ipi kullanımı

Diş ipi fizyolojik diastema olarak bilinen diş arası boşluklarının kapanmasından itibaren kullanılması gereken bir diş bakım ürünüdür. Diş ipi diş aralarında kalan yemek artıklarının ve bakterilerin temizlenmesinde kullanılır. Ağızda kötü kokuya neden olabilen bakteriler ve yemek artıkları dişlerin arasına yerleştiğinde diş fırçası ile kolayca çıkmayabilir burada diş ipi kullanımı gerekmektedir.

Diş ipi ne zaman kullanılmalıdır

Diş ipi her gün dişleri fırçaladıktan sonra kullanılmalıdır. Sonuçta diş arası temizliği olduğu için her gün kullanılmasında fayda vardır. Diş ipi kullanımı diş çürüklerinin ve ağız kokusunun önüne geçer.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipleri kullanım kolaylığı açısından ve yapı açısından bir kaç çeşit de bulunabilir. Kullanım kolaylığı açısından çatal şeklinde bulunan diş ipleri arka dişleri temizleme, saplı kısmı ile tutma ve diş aralarını daha kolay temizleme açısından son dönemde tercih edilenlerdendir. Genellikle makaraya sarılmış bir şekilde bulunan diş ipleri kullanılmaktadır. Bu diş ipleri naylon ve tek filamanlı olarak üretilmektedir. Sarılmış bir şekilde bulunan diş ipleri en az 10 santimetre koparılmalı, iki elinizin iki parmağı ile tutulmalı ve işlerin arasında ileri geri hareketlerle diş araları temizlenmelidir. Bu işlem sırasında alt dişlerde ve üst dişlerde kullanılan diş ipleri farklı olmalıdır alt dişlerde kullanılan diş ipi aynı şekilde üst dişlerde kullanılmamalıdır. Böylelikle alt dişlerdeki yabancı maddelerin üst dişlere geçmesi önlenmiş olur.
dis-ipi

Diş ipi doğru ve düzenli kullanıldığında diş çürüklerini ve ağız kokusunu en aza indirir. Diş ipi seçimi yaparken genellikle naylon ve ince iş ipleri seçilmelidir. İplik ve kalın diş ipleri dişlerde hassasiyet oluşmasına neden olabilir. Diş ipini iki dişin arasında geçirildiğinde ileri geri hareket yaparken zorlanmamalıdır. Eğer bu hareket esnasında zorlanıyorsa o diş ipini kullanmamanız da fayda vardır.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra kullandığınız diş ipi diş arasındaki bakterilerin açığa çıkmasını sağlar ve ağız içinde dağılmasına neden olabilir bu nedenle diş ipi kullandıktan sonra eğer ağızda bir koku hissi varsa dişlerini tekrar fırçalamak da fayda vardır.

Son olarak bir diş arasını temizleyip diğer diğer diş arasına geçtiğinizde diş ipinin kullanılmayan temiz tarafını kullanın. Diş ipini dişinizin arasından çıkarırken ileri geri hareketlerle yukarıya doğru çıkarın.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Diş ipi ne zaman ve Ne sıklıkla kullanılır? (2 Yorum)

  1. Diş ipinin aynı bölgesi tüm dişlere kullanılmaz. Her iki diş arasında farklı bölgeler kullanılır. O yüzden tek kullanımlık.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740