Disleksi nedir? Disleksi belirtileri nelerdir?

DİSLEKSİ NEDİR? DİSLEKSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yeni bir şeyler öğrenmede yaşanılan zorluk ve görülen özel öğrenme zorluğudur disleksi. Disleksi yani özel öğrenme zorluğu yaşan kişilerin ; aklı normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen öğrencilik dönemlerinde  matematik ve sözel derslerde yaşadığı normal sayılmayan öğrenme güçlüğünün farkına varılmasıyla Disleksi teşhisi konulur.

Disleksi tanısının konulması oldukça güçtür. Öğrenme zorluğu yaşayan çocukların zeka seviyesi normal seviyededir. Çocuğun fiziksel sağlığı oldukça iyidir, yaşıtlarıyla aynı seviyede eğitim görüyordur ve her şey normal olmasına rağmen ortaya çıkan bir durumdur.

Toplum olarak disleksi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız için,bir çoğumuz disleksinin zihinsel bir engel gibi görmekte hatta ve hatta hastalık olarak bile adlandıranlar bulunmaktadır. Disleksi bir hastalık değildir. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklara hasta muamelesi yapmak psikolojilerinin bozulmasına sebep olur.

Çocuğumuzun öğrenme güçlüğü yaşayıp yaşamadığını nasıl anlarız ? disleksi belirtileri nelerdir ? disleksi nedir ? Öğrenme zorluğunu hangi yöntemleri uygulayarak aşabiliriz? Disleksi yani öğrenme zorluğu hakkında tüm detayları  burada  bulabilirsiniz.

DİSLEKSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Okuma yazma öğrenilirken,  alfabedeki harfleri öğrenmede diğer çocuklara göre daha fazla zorluk çekilmesi, ezber kabiliyetinin oldukça düşük olması, ailede geçmişte öğrenme güçlüğü yaşayan kişilerin bulunması, okul çağında olmayan çocukların yaşıtlarıyla oyun oynarken hiçbir şey anlamadığı belli olacak şekilde boş boş bakması, disleksi belirtisi yaşayan çocuk genellikle okula gitmek istemez, okuma ve heceleme de  güçlük yaşanması, ödevleri yaparken çok fazla vakit kaybedilmesi, genellikle gergin bir ruh halinde olmak, fırsatını yakalayınca hemen okuldan kaçmaya çalışmak gibi öğrenmeyle ilgili yaşanılan zorluklar disleksi belirtileridir.

Çocuğun öğrenme güçlüğü yaşaması okul hayatının başlaması ile başlar. Okula başlamadan öncede öğrenme güçlüğü  yaşanır fakat disleksi tanısı okula başlamasıyla konulur.

Öğrenme zorluğu üç gruba ayrılır; okumada yaşanan zorluk disleksi, yazmada yaşanan zorluk disgrafi, matematik öğrenmede yaşanan zorluk ise diskalkuli olarak adlandırılır.

Öğrenme zorluğu yaşayan çocuklar genellikle harflerin sıralamasını karıştırırlar. Mesela, “çok” demek yerine “koç” derler, “en” demezler “ne” derler, ev kelimesini ve diye okurlar. Yazı yazarken harflerde kaydırma yaparlar, kabak yazmak yerine kabk yazarlar, kitap yerine ktap yazarlar.  Disleksi belirtileri taşıyan çocuk yazı yazarken nokta koyduktan sonra cümleye büyük harf ile başlamaz. Virgül,ünlem,soru işareti gibi birçok noktalama işaretlerini yok sayarlar.

Disleksi Tedavi Edilebilir Mi?

Disleksi bir hastalık  olmadığı için tamamen düzelebilmesi için bir tedavisi yoktur. Disleksi özel eğitim yöntemleriyle öğrenme güçlüğünün seviyesi en aza indirilebilir. Disleksi, hayat boyu süren bir öğrenme bozukluğudur ve bu kişiler okul hayatları boyunca özel eğitim desteği almalıdırlar.

Öğrenme bozukluğu yaşayan kişiler belki hayatları boyunca bu zorluğu yaşayabilirler ama disleksili olmak demek hayatta başarısız olunacağı anlamına gelmiyor.

Öğrenme bozukluğu yaşayan o kadar çok ünlü ve başarılı kişiler var ki, bazı ünlü isimleri şöyle sıralayabiliriz: Walt Disney, John Lennon, Winston Churchill, Henry Ford, Stephen Hawkings, Thomas Edison, Agatha Chiristiye.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Disleksi nedir? Disleksi belirtileri nelerdir? (2 Yorum)

  1. Okul dışında özel eğitim kurumları var ya da özel ders olabilir onları araştırın.

  2. Çok güzel bir şekilde açıkladınız 8 yaşındaki oğluma hala okuma yazma öğretmek için çırpınıyorum öğretmenlerimiz disleksi hakkında bilgi sahibi değiller ve nasıl eğitim verecekleri konusunda yetersizler bende araştırma yapıyorum nasıl bir eğitimle aşabiliriz


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740