Diyet İle İlgili Yanlış Bilinenler

Diyet İle İlgili Yanlış Bilinenler

Günümüzde birçok kişi gerek sağlıklı olmak, gerek fit olmak, güzel görünmek amaçlarıyla diyet yapmaya yönelmektedir. Ne yazık ki beslenme ve zayıflama konusundaki bilgi kirliliği çok fazladır ve birçok insan kilo vermek için, eksik veya yanlış edindiği bilgilerle bazı yöntemleri uygulamaktadır.

En Çok Yapılan Diyet Yanlışları Nelerdir?

En genel ve en yanlış görüş diyet in açlıkla eşdeğer olduğudur. Diyet, kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaşam tarzına göre, bireye özgü olarak oluşturulan beslenme programıdır. Sağlıklı bir şekilde, tüm besin gruplarından yararlanarak, dengeli ve düzenli beslenerek zayıflamayı amaçlar.

Bu sebeple diyet kesinlikle “aç kalmak” demek değildir. Aç kalarak kilo vermeyi amaçlayan kişi, ancak çok kısa süreliğine buna dayanabilir, sağlığını yitirme tehlikesi çok yüksektir. Kısa zamanda halsizlik, dikkat dağınıklığı, baş dönmesi gibi belirtiler vererek hafif seyretse de süreç uzadığı zaman hayati organların işlevlerinde bozulmalar görülmeye başlar.
Amaç olan zayıflamanın aksine metabolizmanın sorunsuz çalışması için gerekli olarak enerji sağlanamadığından, vücut yeterli hızda çalışamaz ve bu sebeple alınan tüm enerjiyi yağ olarak depolama eğilimine girer. Çok sık duyulan “su içsem yarıyor” bahanesi bu şekilde gerçekleşir.

Ekmeği Kesmek

Beslenmenin ağırlıklı olarak tahıl ürünlerine dayalı olduğu Türkiye’de, kişiler kilo almanın sebebini genellikle ekmek tüketimine bağlar ve bu yüzden ekmeğin bırakılması ile kilo vermenin çok kolay olacağı görüşü hâkimdir.
Sağlıklı beslenmenin temel ilkelerinde; kişinin günlük olarak alması gereken enerjinin büyük kısmının (%50-60) karbonhidratlardan alınması gerektiği belirtilmektedir. En iyi karbonhidrat kaynağı tahıl grubudur. Ekmeğin kesilmesi, tahıl grubu ve dolayısı ile karbonhidratın az miktarda alınması bu sebeple yanlıştır. Metabolizmanın yavaşlamasına ve ani olarak kan şekerinin düşmesine sebep olur. Bu durum kalıcı kilo vermeyi sağlayamayacağı gibi sağlığı da bozabilir.

blank

 Sadece Sıvı Besinler Tüketmek

Belirli bir süre veya sürekli olarak meyve ve sebze suları ile beslenmek son zamanlarda trend haline geldi ve birçok insan bu şekilde beslenmeye başladı. Kısa süreliğine (en fazla 5-6 gün) yapıldığında bağırsakları arındırarak detox etkisi oluştursa da uzun süre bu şekilde beslenmek vücudunun ihtiyacı olan tüm besin ögelerini sağlamada yetersiz kalması sebebiyle sağlık için oldukça riskli bir yöntem.

Tek Tip Beslenmek

Sadece Protein, sadece karbonhidrat, sadece sebze gibi diyetler, ihtiyaç olan besin ögelerinin bir kısmının hiç alınmaması, bir kısmının ise gereğinden çok daha fazla alınması sebebiyle vücutta dengesizlik oluşturacağından sağlıklı zayıflamayı sağlayamaz aksine sağlık için risk oluşturur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740