Diz Ağrısının Nedenleri

Diz ağrısı neden olur?

Dizler hareket mekanizmasının en önemli bölgesidir. Vücuttaki bütün yük dizdedir. Diz ağrıları kişinin hareket mekanizmasının kısıtlayarak , ağrıya ve huzursuzluğa neden olmaktadır. Diz ekleminde oluşan ağrılar için yapılan tedavilerin çoğu başarısız olmaktadır. Diz ağrıları için sürekli ilaç kullanmak yerine egzersiz, fazla kilolardan kurtulma, dizleri sıcak tutma, beslenme düzenine dikkat etme gibi alışkanlıkları kazanmanız gerekir. Bu alışkanlıklar sayesinde hem vücudunuz hemde diz eklemleriniz daha sağlıklı olacaktır. Diz ağrıları farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Başlıca sebepler şunlardır;

Diz eklemi ağrılarının nedenleri

Osteoartrit ( Kireçlenme): Kireçlenme, dizlerde kıkırdak yapının bozulması sonucunda eklemlerde oluşabilecek ağrılardır. Kireçlenme her zaman ağrı yapmayabilir. Yalnız kıkırdak yapının bozukluğu sonucunda birbirine sürtünen kemikler eklem yerlerinde yanma hissi ve şişkinlik yapabilir. Kıkırdak yapının bozulması eklem yerlerinin yeterince vitamin alamamasından ve fazla kilolardan kaynaklanır. Kıkırdak yapının güçlenmesi için kalsiyum, magnezyum, d vitamini, glukozamin, kondroitin ve çinko gibi vitaminler ile vücudu destekleyerek daha güçlü bir kıkırdak yapı oluşabilir. Bunun yanında hafif egzersizler ile hem dizlerde rahatlama sağlanır hemde kilo verilerek dizlere binen yükü azaltıp ağrıları önleyebilirsiniz.

Dizlerde sıvı kaybı: Dizlerdeki kolajen sıvının azalması sonucu ağrı oluşabilir. Dizlerdeki kolajen sıvının azalması sonucu hareket kısıtlılığı , yürürken zorlanma, merdiven çıkma zorluğu ve dizlerde ağrı meydana gelir. Eklemlerdeki sıvının azalma sebepleri ise sıvıyı besleyen damarların tıkanıklığı , vitamin eksikliği, yeterince su içilmemesi, fazla kilolar ve diz ekleminin aşırı zorlanmasıdır. Özellikle ileri yaşlarda meydana gelen eklem sıvı azalması , gün içinde bol su içildiğinde büyük ölçüde önlenmiş olur. Fazla kilolardan kesinlikle kaçının. Hafif egzersizler yapılabilir.

Fazla kilolar: Fazla kilolar diz ağrılarının en büyük nedenidir. Fazla kilolar diz eklemine baskı yaparak kıkırdak yapının bozulmasına ve kemik yapısının tahribatına neden olur. Fazla kilolu kişilerde eklem sağlığı için ilk yapılması gereken zayıflamaktır. Zayıflama olduğu sürece eklem ağrılarının da hafiflediği farkedilir. Ayrıca düzenli egzersizler ile eklem yerlerinin rahatlaması sağlanır.

İltihaplı romatizma: İltihaplı romatizma çoğunlukla diz eklemini etkileyerek huzursuzluk veren bir ağrı oluşturur. Çoğunlukla alçak rakımda ve nemli bölgelerde yaşayan kişilerde daha fazla görülür. Havadaki nem oranı arttıkça eklemlerde ağrı oluşmaya başlar. Eklem yerleri sürekli sıcak tutulmalıdır. Gerekirse yün dizlik kullanılarak eklem yerinin sıcak tutabilirsiniz.

Aşırı zorlama: İnsan vücudunun alışkın olduğu hareketler vardır. Bu hareketler dışında vücudun alışkın olmadığı ani bir hareket veya zorlanma sonucu eklem yerlerinin bağ dokularında tahribat yaratabilir ve ağrı oluşabilir. Bunu önlemek için diz eklemini aşırı zorlamaktan kaçının. Özellikle spor yaparken fazla zorlamadan ve ani hareketlerden uzak durun.

Hareketsizlik: Hareketsizlik diz yapısının beslenmesini sağlayan damarların tıkanmasına neden olmaktadır. Hareketsiz kalan ve çalışmayan eklemler çabuk yorulur ve daha dayanıksızdır. Hareketsizlik vücudun soğuk kalmasına neden olmaktadır. Soğuk kalan vücutta ağrı oluşur ve dizlerdeki ağrının sebebi düşük ihtimalde  olsa hareketsizliktir.

Diz eklem sağlığı için yapılması gereken en önemli unsur fazla kilolardan kurtulmaktır. Yemek düzeni sağlanmalı dizler için gereken vitaminler gerekirse dışarıdan ek olarak alınmalıdır. Düzenli spor ve egzersiz yapılmalı, ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740