Diz eklemi ve diz sağlığı

diz-agrisi

Diz eklemi sağlığı

Eklem ağrıları yaşam kalitesini yok eden sağlık problemidir. Yürüme, oturma ve diğer fiziksel aktivitelere izin vermeyerek kişinin huzursuz olmasına neden olmaktadır. Hareket sistemini kısıtlayan bu eklem ağrılarına teslim olmak doğru değildir. Eklem ağrılarının nedeni bulunmalı ve eklem ağrısına neden olan etkinin ortadan kaldırılması için çaba gösterilmelidir. Eklem ağrısına neden olan en önemli faktörlerden biri de fazla kilolardır. Gerekirse fazla kilolar için bir diyetisyene gidilmeli ve zayıflamak için çaba gösterilmelidir. Özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen eklem ağrıları için egzersiz programı uygulanmalı ve düzenli olarak yerine getirilmelidir.

Dizler vücudun bütün yükünü taşıyan önemli bir organdır. Diz ekleminin sabit kalmasını yan bağlar ve çapraz bağlar sağlar. Çapraz bağlar diz ekleminde uyluk ve kaval kemiğinin birbirine bağlar. Dizler bükülürken dizin öne ve arkaya doğru sabit kalmasını sağlar. Yan bağlar ise dizin iç ve dış yanlarında bulunur ve dizin iki yana açılmasını önler. Diz ekleminin ön kısmında bulunan diz kapağı koruyucu görevi görür. Diz eklemini oluşabilecek travmalara karşı korur. Eklem kıkırdağı elastik ve sert bir biçimdedir. İki kemik uçlarının birbirine sürtünmesini önleyerek hareket kabiliyetini arttırır bu eklem kıkırdağı çeşitli sebeplerden dolayı tahrip olduğunda sürtünme artar ve diz diz ekleminde şişme ve ağrı oluşturur. Eklemlerde bulunan menisküsler eklem sıvısından beslenerek esnek bir yapıya sahip olur. Eklemlerde koruma oluşturan bu menisküsler C harfi şeklinde, ortası ince ve kenarları yüksek bir yapıya sahiptir. Bu yapı iki kemiğin yapısal uyumunu sağlar ve dizlere binen yükün eşit miktarda dağılmasını sağlar. Ayrıca menisküsler eklemlere gelen darbeleri azaltarak dizin sabit kalmasına yardımcı olur.

Eklemleri etkileyen hastalıklar

Eklemleri etkileyen hastalıklardan biri artrittir. Artrit iltihaplı ve birçok türü bulunan bir eklem hastalığıdır. En yaygın olarak görülen ise romatoid artrittir.

Eklemleri etkileyen diğer bir hastalık ise artrozdur. Artroz, artrit gibi iltihaplı bir hastalık değildir. Kemiklerin aşınması ve yıpranması sonucu oluşan bir eklem hastalığıdır. Genellikle ileri yaşlarda görülen artrit, ülkemizde yaygın olarak görülür

Kireçlenme

Diz ekleminde oluşan kireçlenme ülkemizde en sık görülen eklem hastalığıdır. Kireçlenme belirtileri; dizde ağrı, güçsüzlük, şişkinlik ve özellikle sabah kalkıldığında oluşan şiddetli ağrılı durumlar.  Kireçlenmeden kaynaklı olarak kıkırdak yapı aşınır ve kıkırdak yapının elastik ve koruyucu özelliğinin kaybolmasına neden olur. Kıkırdak yapı tamamen aşınıp kemikler birbirine sürtünmeye başladığında artroz hastalığı ilerler. Buna bağlı olarak ağrı, eklem hareketlerinde azalma şişkinlik ve hareket kısıtlılığı meydana gelir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740