Dizlerde Sıvı Kaybının Nedenleri

DİZLERDE SIVI KAYBI

İnsan vücudundaki en iri iki kemik arasındaki sıvı kaybı , hareket kısıtlılığı ve ağrıya neden olmaktadır. Dizlerde sıvı kaybına bağlı ağrı oluşmayabilir ancak dokular tahrip olduğunda ağrı oluşabilir.  Eklem yerlerindeki sıvı dokular kemiklerin birbirine temas etmemesini ve hareket kolaylığı sağlarlar. Eklem yerlerindeki sinoviyal sıvının azalması halinde kıkırdak yapı bozulur ve  kemikler birbirine sürter. Vücudun en büyük iki kemiğinin birbirine sürtünmesi kıkırdak zedelenmesi ve kemik yapısında bozulmalar meydana getirir.

Dizlerde sıvı kaybı teşhisi için doktor tarafından cihazlar ile sıvı ölçümü yapılmaktadır. Her insanda diz eklem sıvı kaybı görülebilir. Ancak yaşa bağlı bir durum olduğundan, erken yaşta sıvı kaybı olan kişilerin tedaviye gerek duyulduğu belirtilmektedir.

Diz ekleminde sıvı azalmasının sebepleri

Diz ekleminde sıvı azalmasının en önemli sebebi az su tüketmektir. Günlük yeterince su tüketmemek eklem yerlerinin yeterince sıvıyı bünyesine alamaması anlamına gelir.

Aşırı kilolar eklem yerlerinde sıvı azalmasına , kıkırdak tahribatına ve ağrıya neden olmaktadır. Aşırı kilolu kişilerin diz sağlığı açısından uzun süre ayakta kalmamaları önerilir. Mümkünse fazla kilolardan kurtulmaları tavsiye edilir.

Hareketsizlik, vücudun eklem yerlerini kullanmaması vücutta sıvı üretiminin azalmasına neden olur. İnsan vücudu, neye ihtiyacı varsa ona yoğunluk verir. Örneğin; kişide diz eklem yerleri fazla kullanılmıyorsa vücut üretime gerek duymaz.

Eklem yerlerine giden damarların tıkanıklığı sonucu eklemlerin gerekli maddeleri alamaması sıvının üretiminin azalmasına neden olur.

Diz eklem sıvısının azalmaması için alınacak önlemler

Öncelikle hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır. Düzenli olarak yürüyüş ve spor yapmak eklem yerlerinde sıvı üretimini artırır. Eklem yerlerinin hareket görmesi , vücudun sıvı üretmesi için harekete geçmesi demektir.

Bol su içmek vücut sağlığı açısından çok önemli olup, eklem yerlerindeki sıvı azalmasını önlemektedir. Su içmeyi alışkanlık haline getirmeli, susamayı beklemeden de su içmek gerektiğini bilmeliyiz.

Aşırı kilolardan kurtulmalı ve hareketi artırmalıyız.

Egzersiz, spor ve yürüyüşe önem vermeliyiz.

 

Dışarıdan eklem içine sıvı verilmesi

Eklem yerlerine enjekte edilen sıvılar, belirli bir süre etkili olup daha sonra dizler eski haline dönmektedir. Eklem yerine sıvı verilmesi , vücudun bu sıvıyı üretmeye gerek duymamasına neden olur ve vücut eklem sıvısını üretmez. Dizlere sıvı enjekte edilmesi zararlı bir uygulama değildir. Ancak pahalı bir yöntemdir. Dizlere enjekte edilen sıvı yaklaşık bir hafta boyunca ağrı yapabilir. Sonrasında belirli bir süre rahatlama sağlar.

Eklem yerlerine sıvı enjekte ettirmek yerine , hareketi artırmak , bol su tüketmek ve düzenli olarak yürüyüş yapmak daha doğal bir tedavi olacaktır. Günlük en az 2 km yürüyüş yapmak eklem yerlerinin sağlığı için uygundur.

 

eklem-sivisi-enjekte

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740