Doğal Antibiyotikler Nelerdir?

DOĞAL ANTİBİYOTİKLER

Bilindiği gibi bilinçsiz yere antibiyotik kullanımı yaygınlaştığı için artık eczanelerde reçetesiz antibiyotik satışı yasaklanmıştır. Antibiyotikler bilinçsiz yere kullanıldığında vücuda ciddi zararlar verebilmektedir. En doğru antibiyotik kullanımı, kişiye antibiyogram testi sonucunda vücuttaki mikrobun dirençli olmadığı antibiyotik tespit edilerek verilmesidir. Ancak her hastaya antibiyogram testi yapılmamakta ve gelişigüzel antibiyotik kullandırılmaktadır. Gelişigüzel kullanılan bu antibiyotiklerin yan etkileri mikropların etkisiz hale getirilmesinde etkili olmadığı gibi, yan etkileri ile insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

ANTİBİYOTİKLERİN YAN ETKİLERİ

Antibiyotiklerin yan etkileri arasında en yaygın olanı ishal sendromudur. Bir çok antibiyotik bağırsaklardaki faydalı bakterilerin azalmasına neden olarak ishal problemini ortaya çıkarır.

Bulantı ve kusma antibiyotiklerin yan etkileri arasında yaygın olanıdır. Antibiyotiklerin yan etkileri arasında olan baş dönmesi sonucunda gerçekleşir.

dogal antibiyotik

Bir çok antibiyotik grubu deride kaşıntı, kızarıklık ve döküntüye neden olmaktadır.

Bunlar antibiyotiklerin en yaygın yan etkileri arasındadır. Antibiyotik masum bir ilaç değildir. Antibiyotikler doğru kullanıldığında hayat kurtarır. Ancak bilinçsiz antibiyotik kullanımı mikropların direncini artırır ve şiddetli hastalıklarda antibiyotikler çok fayda sağlayamaz. Bu yüzden kesinlikle doktor tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalı ve başkasına tavsiye edilmelidir.

Antibiyotik ilaçların yerine vücudumuzdaki mikroplar ile savaşan ve yan etkileri bulunmayan doğal yöntemler tercih edilebilir. Doğal antibiyotik diye tabir edilen bitkiler hafif rahatsızlıklarda size yardımcı olabilir. Bunların kullanılması için doktor tavsiyesine gerek yoktur. Peki bu doğal antibiyotikler nelerdir?

dogal-antibiyotik

DOĞAL ANTİBİYOTİKLER

  • Propolis

Arıların ürettiği bu madde doğal antibiyotiklerin arasında en çok kullanılan ve tercih edilenidir. Propolis vücut bağışıklık sistemine destek olarak vücuttaki zararlı mikropların etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur. Propolis 1 yaş üzeri her hastanın veya hastalıklardan korunmak isteyenin kullanabileceği doğal antibiyotiktir.

  • Ekinezya

Ekinezya çiçeğinden elde edilen ekinezya ekstresi bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı daha dirençli yapar. Ekinezya antibakteriyel özelliğinden dolayı doğal antibiyotikler arasındadır.

  • Ekmek mayası (beta glukan)

Beta glukan ekmek mayasının hücre duvarından elde edilen doğal bir maddedir. İnsan vücudundaki etkisi ise bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Böylece vücut hastalıklara karşı dirençli olur.

dogal-antibiyotikler

  • Sarımsak

Sarımsak kokusundan dolayı çok fazla tercih edilmez. Ancak sarımsağın İnan vücuduna olan faydaları göz ardı edilmemelidir. Sarımsak antibakteriyel özelliği ile doğal antibiyotiklerin arasındadır. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında etkisi büyüktür.

  • Kefir

Kefir, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Doğal antibiyotikler arasında olan kefir, özellikle sindirim sistemi problemlerinde kullanılabilir.

  • Pırasa

Kış sebzesi olan pırasanın insan sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında oluşan soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklardan korur.

  • Sirke

Sirke, mikrop öldürücü özelliğinden dolayı özellikle kış aylarında salatalarda kullanılması gereken doğal antibiyotiklerden biridir. Sirke vücudu mikroplardan temizleyerek kişiye dinçlik verir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740