Doğal Saç Maskesi Hazırlama ve Kullanımı

Doğal saç maskesi nasıl yapılır?

Saçlarımızın daha sağlıklı ve daha canlı olması için denemediğimiz yöntem yoktur. Her türlü şampuan ve losyon türevi ürünler kimyasal ürün içerdiklerinden saçları yıpratabilir. Saçlara uygulanan kimyasal işlemler saç diplerinin hasar görmesine neden olur. Saç diplerinin hasar görmesi saç dökülmesine ve saçların zayıflamasına sebebiyet verir. Saçlarımızın dış etkenlerden zarar görmemesi neredeyse imkansızdır. Kirli hava dahi saçlara zarar vermektedir.

Saç köklerini besleyen damarlar farklı sebeplerden dolayı tıkanır ve beslenmez. Saç köklerinin vitaminsiz kalması saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. Sigara kullanımı, kötü beslenme ve bunun gibi etkenler saç köklerini besleyen kılcal damarları tıkayarak saç dökülmesine sebebiyet verir. Hal böyle olunca saçların dışarıdan beslenmesi gerekir.  Saçlara uygulayacağınız maskeler ile saçlarınızı besleyerek dökülmeleri en aza indirebilirsiniz. Şimdi sizlere saçlarınıza uygulayabileceğiniz maske tariflerini anlatmak istiyorum.

DOĞAL SAÇ MASKELERİ

Yağlı ve dökülen saçlar için

Kil sabunu: kil sabunu çabuk yağlanan saçlar için kullanılabilir. Aşırı yağlanan saç dipleri , gözeneklerin kapanmasına ve dışarıdan alınacak vitaminlerin engellenmesine neden olur. Bu yüzden saçlarınıza maske uygulamadan önce mutlaka kil sabunu ile yıkayın.

Yumurta sarısı: yumurta sarısı içeriğindeki proteinler sayesinde saçların daha güçlü olmasını ve kalınlaşarak hacim kazanmasını sağlar.

Badem yağı: badem yağı içeriğindeki vitaminler sayesinde saçları besleyerek kırılmaları önler.

E vitamini ampulleri: E vitamini saç diplerinin ve saçların daha canlı olmasını sağlar. Dökülmelere karşı saçları güçlendirir.

Elma sirkesi: elma sirkesi saçları yabancı maddelerden arındırır. Yapacağınız maske karışımının içerisine çok az miktarda elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Gül suyu: gül suyu saçların daha canlı ve daha parlak olmasını sağlar. Saçlarınızın daha canlı ve daha sağlıklı görünmesi için gül suyu ilave edin.

Karışım hazırlama: 1 adet yumurta sarısı, 20 cc badem yağı, 1 kutu E vitamini ampulü (içerisinde 5 adet var hepsini katın) , 5 cc elma sirkesi, 30 cc gülsuyu

Bunların hepsini bir kabın içinde karıştırın. Kil sabunu ile saçlarınızı yıkadıktan sonra kurulayın ve hazırladığınız maskeyi saçlarınıza iyice yedirin. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı tekrar yıkayın. Ancak kil sabunu ile yıkamayın çünkü fazla kurutabilir. Bu işlemi haftalık olarak tekrarladığınızda saç dökülmelerinin en aza indiğini ve saçlarınızın daha sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.

Kuru ve normal saçlar için maske

Badem yağı: badem yağı kuru saçlar için bakım kaynağıdır. Kuru ve yıpranmış saçların bakımını yapar ve canlılık verir.

Muz : muz içeriğindeki proteinler sayesinde saçları besler ve yıpranmış saçları onarır. İçeriğinde bolca vitamin barındıran muz, saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

E vitamini ampul: E vitamini ampulleri saçları ve saç diplerini besler. Kuruyan ve yıpranan saçların bakımını yapar.

Hint yağı: Hint yağı kıl köklerini besler ve dökülmeleri azaltır. İnce ve kuru saçlar için hint yağı besin kaynağıdır.

Yumurta sarısı: yumurta sarısı ince telli ve kuruyan saçları , içerisindeki protein sayesinde besleyerek daha sağlam hale getirir. Saçları dökülmelere karşı daha dayanıklı yapar.

Hazırlanışı: 1 adet yumurta sarısı, 50 cc Hint yağı, 50 cc badem yağı, 1 adet muz, 1 kutu E vitamini ampulü (içerisindeki 5 adetin hepsini katın) bunların hepsini bir kabın içinde karıştırın ve saçlarınıza ve saç diplerinize masaj yaparak sürün. Tam olarak saçlara dağılması için tarak kullanabilirsiniz. Sürdükten 1 saat sonra yıkayın. Saçlarınızı daha kalın ve daha sağlıklı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740