Doğum sonrası bebeğin beslenmesi

bebek-neden-emzirilmez

DOĞUM SONRASI BESLENME

Yenidoğan bebekler ilk yarım saat içinde emzirilmelidir. Ancak hastane ortamları ve sezaryen doğum oranının artması ile birlikte bebeğin beslenmesi biraz gecikmektedir. Doğumdan sonra mümkün olduğunca bebek hemen emzirilmeli ve  anne ile bebek arasındaki ruhsal bağ kurulmalıdır. Bebeğin anne göğsünden gelen ağız sütüne (kolostrum) şiddetle ihtiyacı vardır. Ağız sütü bebeğin bağırsak florasının gelişimini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Bebek doğduğunda kulaktan kulağa yayılan şekerli su içirme gibi yanlış uygulama yapılmamalıdır. Bebeğe şekerli su içirmenin çabuk konuşacağı ve tatlı dilli olacağına inanılmaktadır. Doğumdan sonra bebeğe şekerli su içirmek bağırsak florasının olumsuz etkilenmesine, gaz sancısı ve kabızlık gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle yenidoğan bebeklere şekerli su içirmek sakıncalıdır.

DOĞUMDAN SONRAKİ BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Yenidoğan bebeklerin ilk olarak annesine ve anne sütüne ihtiyacı vardır. Ağız sütü bebekler için çok önemlidir. Doğumdan sonra ilk yarım saat içinde bebekler mutlaka anne göğsünü tutmalıdır.

İlk beslenme mama, su vb gıdalar ile olmamalıdır. Yenidoğan bebeklerin bağırsak florası gelişmediğinden sindirim problemi yaşarlar. Gaz sancısı, uzun süren kabızlık ve şişkinlik oluşabilir. Bu durum bebeklerin huysuz ve uykusuz olmasına neden olur.

Her emzirme öncesinde anne göğsü su ile temizlenmelidir. Her bir göğüsten 15 dakika boyunca emzirilmelidir. Bir sonraki emzirmede diğer göğüs emzirilmelidir.

Anne sütünün oluşumundan dolayı göğüslerde ağrı oluşabilir. Emzirirken ilk ağrıyan göğüsten başlanabilir.

İlk iki hafta boyunca bebekler her ağladığında daha sonraları ise belirli aralıklar ile emzirilmelidir. Bebek emzirme arasındaki süre 4 saati geçmemelidir.

Bebekler 6 aylık oluncaya kadar anne sütü yeterli gelir. 6. aydan sonra ek gıda veya mama verilebilir.

Anne sütü gelmiyor veya az geliyor ise bebeğe hazır mama verilebilir. Anne sütü yeterli geliyorsa ilk 6 ay mama verilmemelidir.

Bebek emzirme sonrasında anne sütü ile anne göğsü ıslatılmalıdır. Anne göğüs uçları kendi kendini dezenfekte edebilir. Anne sütünün göğüs uçlarına sürülmesi çatlamaları önleyecektir. Eğer çatlama önleyici krem, losyon vb kullanılıyorsa emzirme öncesi anne göğsü yıkanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740