Doğum sonrası depresyon belirtileri ve tedavisi

Doğum sonrası depresyon (POSTPARTUM DEPRESYON) nedir?

Doğum sonrası depresyon ortalama her on anneden birinde gerçekleşen davranış bozukluklarıdır. Bu davranış bozuklukları hormon seviyesinin doğum sonrası ani düşmesi ile alakalı olduğu belirtilmektedir.

Doğum sonrası depresyonu doğumdan hemen sonra başlar ve haftalar sürer. Bu süre içerisinde annenin gerekli psikolojik desteği alması önemlidir. Aksi halde bebeği istememe durumuna kadar ilerleyebilir.

DOĞUM SONRASI DEPRESYONUN BAŞLICA NEDENLERİ

Anne yaşının küçük olması

Anne yaşının küçük olması doğum sonrası depresyon riskini artırmaktadır. Yaşı küçük olan anneler doğum sonrası ve hamilelik esnasında depresyona girdikleri sıkça görülmüştür. Yaşı küçük olan anne adaylarının doğum sonrası depresyonunun önlenmesi için ilk yapılması gereken kadın doğum uzmanı beraberinde psikolojik destek alması önemlidir.

dogum-sonrasi-depresyon

Beklenmeyen hamilelik

Hamilelik istenmeyen ve beklenmeyen bir anda geliştiğinde doğum sonrası depresyon riski artmaktadır. Yada anne adayının hamile kalmak istememesi veya psikolojik baskı yapılması halinde doğum sonrası depresyon gelişebilir. Anne adaylarınin mutlu bir hamilelik gecirmesi ve doğum sonrası depresyon riskinin azalması için psikolojisinin yerinde olması bebeği istemesi önemlidir.

Daha önce depresyon geçirmiş anneler

Anne adaylarının daha önce depresyon geçirmiş olması doğum sonrası depresyon riskini oldukça artırmaktadır. Daha önce ruhsal bozukluk yaşayan anne adaylarının hamilelik esnasında sosyal olmaları ve yalnız kalmamaları gerekmektedir. Aynı şekilde doğumdan sonra da gerekli psikolojik desteği almaları gerekmektedir.

Hamilelik esnasında çatışma

Anne adaylarının problemsiz bir hamilelik geçirmeleri doğum sonrası depresyon riskini azaltmaktadır. Eşi ve diğer yakınları ile her zaman çatışma halinde olan, huzursuz bir hamilelik dönemi yaşayan anne adaylarının doğum sonrası depresyon riski artar.

doğum sonrası depresyon

DOĞUM SONRASI DEPRESYON BELİRTİLERİ

Doğum sonrası depresyon belirtileri arasında en yaygın olanları iştah azalması ve aşırı yorgunluk hissidir. İştah azalması ile birlikte aşırı iştah açılması da görülebilir. Bununla birlikte huzursuzluk, mutsuzluk, umutsuzluk ve acizlik hissi de doğum sonrası depresyon belirtileri arasındadır. Ayrıca ruh halinde sürekli değişiklikler uyku düzeninde dengesizlikler görülebilir.

DOĞUM SONRASI DEPRESYON TEDAVİSİ

Doğum sonrası depresyon tedavisi çeşitli antidepresan ilaçlar ile ve gerekli psikolojik yardım alınarak atlatılır. Doktor tarafından verilen ilaçlar doktorun önerdiği şekilde kullanılmalı ve asla doz aşımı ve doz azaltılması yapılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Doğum sonrası depresyon belirtileri ve tedavisi (1 Yorum)

  1. lohusalık depresyonunu daha önce depresyon geçöirmiş kişilierin yaşaması neredeyse yüzde yüzdür. Etrafımda var biliyorum.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740