Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verilir?

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Doğumdan sonraki laktasyon (emzirme) döneminde kilo vermek, diğer dönemlere göre bir hayli zordur. Çünkü emzirme döneminde vücut depolama işlemini daha fazla yapar. Anne sütü üretimi için vücuda alınan karbonhidratların bir çoğu süt yapımında kullanılır. Vücuda alınan fazla karbonhidrat ise emzirilmeyen döneme göre daha fazla vücuda depolanır. Bu nedenle emzirme döneminde kilo vermek biraz zordur. Ancak yinede yediklerinize dikkat edip daha fazla kilo almamaya gayret gösterebilirsiniz.

İlk 6 ay bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidir. İlk 6 ay bebeğin gelişimi için önemlidir. Bu 6 ay içinde diyete girmeniz veya yetersiz beslenmeniz bebeğinizin gelişimini etkileyebilir. Bu yüzden hamilelik döneminde alınan fazla kiloları vermek için 6. ayı beklemelisiniz. 6. aydan sonra emzirmeye devam ettiğiniz için bebeğinizi emzirmeyi bıraktığınız andan itibaren sıkı bir diyet ve egzersiz ile kısa zamanda daha fazla kilo verebilirsiniz.

Emzirme döneminde diyet

Emzirme döneminde diyet yapmak önerilen bir uygulama değildir. Ancak yinede aşırı beslenmekten ve yararsız ürünleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Emzirme döneminde bol su içmek hem kilo kaybı hemde süt artırmak için en doğru yöntemdir. Emziren bayanların günlük su ihtiyacından daha fazla su tüketmeleri gerekir. Tatlı ve abur cubur dan uzak durunuz. Çok fazla tatlı canınız çekerse düşük kalorili meyvelerden tüketebilirsiniz. Gereğinden fazla yemek yemeyin. Gerektiği kadar yemek yiyin ve bol sebze tüketmeye çalışın. Sebzeler süt arttırır aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olur. Daha sık ve az beslenin. Çok fazla aç kalmak birden fazla yemek yemenize neden olabilir.

Yemek hazırlarken düşük kalorili yemekler hazırlamaya çalışın. Genel olarak bütün gıdalardan alın, yalnız fazla beslenmekten kaçının.

Protein ağırlıklı beslenme uygulayabilirsiniz. Protein içeren kırmızı veya beyaz et daha uzun süre tok kalmanıza ve daha az kalori almanızı sağlar.

Hamilelikte kalsiyum bebeğinizin gelişimi ve sütun kalitesi açısından oldukça önemlidir. Süt ve süt ürünlerinden tam yağlı olacak şekilde az yeterli miktarda tüketin.

En önemlisi spor ve egzersizdir. Spor yapmak hem beden sağlığı hemde ruh sağlığı açısından çok önemlidir. “Küçük bebeğim var spor veya egzersiz yapamam” demeyin. Bebeğinizle birlikte hem güzel vakit geçirebilir hemde birlikte egzersiz yapabilirsiniz. Bebeğiniz ile birlikte nasıl egzersiz ve spor yapacağınızı ilgili videoları izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emzirme döneminde zayıflamak için ilaç kullanılır mı?

Emzirme döneminde içilecek her ilaç, her yiyecek süte geçmektedir. Yani içtiğiniz ilaç veya bitkisel takviye edici gıda kapsüllerinden süt yolu bebeğinizin vücuduna girecektir. Bebeğiniz için çok zararlı ve tehlikeli olabileceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır. Sadece zayıflama  amaçlı ilaçlar değil , diğer tüm ilaçların kullanılması sakıncalıdır. Sadece doktorunuzun uygun gördüğü ilaçları kullanabilirsiniz. Yinede mümkün olduğu kadar ilaç vb. kullanmamaya çalışın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740