Dolama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dolama (kandidal paronişi) nedir ?

Dolama, çoğunlukla el parmak uçlarında tırnağın kenarlarında oluşan iltihaplanmadır. Genelde işaret parmağı ve orta parmakta görülmektedir. Parmakların tırnak kenarlarında veya yakın çevresinde de görülebilir. Dolama, bakterilerin ve mantarların neden olduğu bir tür enfeksiyondur. Tırnak kenarlarına diken batması sonucunda ve tırnak etinin kaldırılması sonucunda iltihaplanma görülebilir.

Dolama neden oluşur?

Dolama bakterilerin tırnak ve çevresinden vücuda girmesi sonucunda ortaya çıkan iltihaplı durumdur. Bakteriler vücuda girdiğinde vücut savunma sisteminin onlara savaş açması sonucunda orda kalırlar ve vücut tarafından iltihap oluşturulur. Peki bakteriler oradan nasıl içeri girer? Bakteriler parmaklara diken batması, tırnak etinin koparılması, tırnak ve tırnak eti bağının zayıflaması veya parmak uçlarının darbe sonucunda hasar görmesiyle bakteriler vücuda girebilir.

İnsanlar tarafından en çok yapılan yanlışlardan biri olan tırnak eti koparılması, kanamaya ve vücudun enfeksiyona hazır hale gelmesine neden olur. Parmak uçları ve tırnak kenarları bakterilerin en fazla barındığı yer olarak bilinir. Parmak uçlarında ve tırnak kenarlarında oluşan en ufak bir açık yaradan bakteriler vücuda girmeyi başarabilir. Bu nedenle tırnak kenarlarında kalkan deriyi koparmak yerine kesmek daha sağlıklı olacaktır. Tırnak kenarlarında bakterilerin daha az barınması için eller sabunlu su ile sürekli yıkanmalıdır.

Parmak uçlarına diken batması veya kesilmesi durumunda bakteriler vücuda girebilir. Dikenlerin uç kısmında mikrop ve zararlı maddelerin olması sonucunda parmakta enfeksiyon oluşur. Bu gibi durumlarda derhâl antiseptik solüsyonlar ile diken batan yer veya kesilen bölge silinir ve bakterilerin vücuda girmesi engellenir.

Dolama tedavisi

Dolama tedavisi için ağızdan antibiyotik tabletler ve haricen sürülecek olan antibiyotik kremler verilmektedir. Dolama olan bölgeye dokunulduğunda şiddetli ağrı oluşabilir. Ağrının hafiflemesi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Antibiyotikli kremlerin kullanımından önce antiseptik solüsyonlar ile temizlenmesi daha uygun olur.

Önemli: dolama olan parmak hafife alınmamalıdır. İltihap giderilmezse yayılabilir. Kesinlikle doktor dışında patlatılmamalıdır. Patlatılması halinde enfeksiyon daha fazla büyüyebilir. Özellikle şeker hastalığı bulunan kişilerde bu tür enfeksiyonlar daha geç iyileştiği için patlatılması uygun değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740