Dopamin hormonunu arttıran yiyecekler

Vücuttaki Dopamin Hormonunu Arttıracak 5 Yiyecek

İnsanlar yaşam döngüsü ve ruhsal durumları gereği birçok olaya üzülüyor ve olaylarla başa çıkmaya çalışırken kaygı yaşayabiliyorlar. Mutfağımızda yer alan çeşitli sayıda besinler duygu durumunu yakından ilgilendiriyor.

Vücudumuzda salgılanan bazı hormonlar bu besinler sayesinde artıyor. Bunlardan bir tanesi de dopamin yani mutluluk etkisi veren hormondur.

Depresyonun çağın hastalığı olduğu herkes tarafından biliniyor. Yapılan araştırmalara göre dünya çapında 322 milyon kişi bu hastalıkla mücadele ediyor. Artık doktorlar da antidepresan olarak ilaçların yanında bazı yiyeceklerin tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

Gündelik yaşamda insanlar yaşadığı stres seviyesinden dolayı inişli çıkışlı ruh haline bürünüyorlar. Herkes doğal bir şekilde duygu durumunu düzeltip iç motivasyonunu arttıracak çareler arıyor.

Peki bu çizgiyi pozitif anlamda stabil hale getirmek mümkün olabilir mi? Uzmanlar insanları gülümsetecek ve mutluluk seviyesini yükseltecek besinleri şöyle açıklıyor:

Yüzünüzde Gülümsemeye Sebep Olan 5 Yiyecek

1) Avokado

Avokado vücudun sahip olması gereken magnezyum oranının yaklaşık yüzde 15’ini karşılar. Ayrıca B vitamini yönünden de oldukça zengindir. Avokado güçlü bir folat kaynağıdır.

Folat, folik asit türüne benzer B9 vitaminin farklı bir formudur. Folat takviyesi yapan kişilerin depresyon hastalığına yakalanma grafiklerinin düşük olduğu bilinmektedir.

2) Ceviz

Ceviz E vitamini, antioksidan, polifenol gibi bir çok beyin sağlığını koruyan maddeler içerir. Günde 1 avuç ceviz tüketmek beyin sağlığını koruduğu gibi mutluluk hormonunun da aktif salgılanmasını sağlar.

3) Çikolata

Çikolatanın kokusu ve görüntüsü bile insanları cezbeder. Çikolata yiyen kişilerin vücutta yer alan mutluluk hormonunu arttırdığı ve stres hormonlarını uzaklaştırdığı görülmüştür.

Çikolata dopamin yanında, endorfin ve serotonin salgılanmasını da sağlar. Özellikle bitter çikolata da daha fazla polifenol de olduğundan daha fazla enerjiyi yükseltir.

4) Yeşilçay

Yeşil çayın birçok faydası vardır bunlardan bir tanesi de ruh halini dengelemesidir. Yeşil çay içen kişilerin sinirleri yatışmaktadır ve kendilerini daha dingin hissetmektedirler. Ayrıca yeşil çay Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkları tedavi etmede yarar sağlamaktadır.

5) Probiyotikler

Bağırsak florasını düzenleyen ve kemikleri güçlendiren probiyotiklerin aynı zamanda mutluluk verdiğini de biliyor muydunuz? Probiyotik alımına dikkat eden kişilerin mutluluk seviyeleri diğer kişilere oranla fazla olduğu tespit edilmiştir. Probiyotik grubuna fermente olmuş yoğurt,peynir,turşu gibi gıdalar girmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740